BLM proniklo na Oxford: Jestli socha „rasisty“ Rhodese nepůjde pryč, dáme k němu černocha!

9. února
Terčem hněvu hnutí Black Lives Matter se po smrti Afroameričana George Floyda stala celá řada „závadných“ soch. Řeč je o pomnících lidí, kteří byli v minulosti jakkoliv spojeni s rasismem. Některé z nich aktivisté sami strhli, po likvidaci dalších dosud volají, přičemž v hledáčku mají i sochu britského imperialisty Cecila Rhodese, jež visí na stěně Oxfordské univerzity. Nezávislá komise, která měla posoudit Rhodesovu minulost a to, zda je žádoucí, aby socha na místě zůstala, teď přišla s kontroverzním návrhem: poblíž někdejšího premiéra Kapské kolonie chce vystavit sochu černošského aktivisty, aby „vyrovnala poměr“.

Hlasy volající po stržení sochy Cecila Rhodese se ozývají dlouhodobě, teprve po protestech hnutí Black Lives Matter se ale pohnuly ledy. Oxfordská univerzita ustanovila nezávislou komisi, která má Rhodesovu minulost a odkaz posoudit.

Do celé záležitosti ovšem hodil vidle nový zákon na ochranu historických památek, tudíž stržení Rhodesovy sochy zřejmě padlo. Nezávislá komise se proto rozhodla k jakémusi kompromisu, informuje server Mail Online.

Oním kompromisem má být vystavení sochy černošského filozofa a aktivisty Alaina LeRoye Locka, která by měla tu Rhodesovu doplnit. V podstatě by se tím měl na Oxfordu vyrovnat poměr sil.

Alain LeRoy Locke je považován za otce „Harlemské renesance“, což byla iniciativa bojující za prosazení afroamerické intelektuální a umělecké produkce. 

Alain LeRoy Locke

Alain LeRoy Locke

Také ale proslul tím, že se po řadě odmítnutí z důvodu rasových předsudků dostal na jednu z kolejí Oxfordské univerzity v rámci Rhodesova stipendia, které založil právě Cecil Rhodes, aby na univerzitě mohli studovat talentovaní lidé z celého světa.

Ani to mu ale k dobru přičítáno není, dokonce sama vysoká škola Oriel College, na jejíž budově jeho socha stojí, usiluje o Rhodesovo odstranění z toho důvodu, že prý věřil v „bílou nadvládu“.

Mezi akademiky jde o poměrně ostrý spor, nezávislý orgán by měl svůj verdikt vynést v březnu.

Fotogalerie

Komentáře