Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Žádná náhoda, byl to nálet,“ vzkazují svědci z Bejrútu a Trump. Izrael už se radši distancoval

  Mrtvých je už nejméně stovka, zraněných tisíce. Masivní výbuch v Bejrútu je národní tragédií už nyní. A to se očekává, že počet obětí bude během následujících dní růst. Otázkou je, co katastrofu zapříčinilo. Na první pohled se vše zdálo být nešťastnou náhodou, svědci i americký prezident Donald Trump ovšem mluví o náletu. Izrael, který má s Libanonem dlouholeté spory, už pro jistotu podíl na neštěstí odmítl a nabídl pomoc.

  „Je to katastrofa. Všude v ulicích je rozbité sklo a vidíte mnoho, opravdu mnoho zraněných lidí. Všechno mi to připomnělo poslední den občanské války v Bejrútu,“ popsal pro server Al Jazeera bývalý armádní generál Khaled Hamade.

  „Moje auto bylo tam dole a převalilo se. Myslím, že všechna ta zranění mi způsobilo sklo. Sklo mě rozřezalo,“ přidal svědectví muž, kterého reportéři potkali celého od krve.

  „Byl to velmi masivní výbuch, nikdy předtím jsem to neviděl. Prožil jsem občanskou válku v Libanonu, izraelskou invazi... Ale tohle je největší exploze, která se tu kdy stala,“ promluvil další z očitých svědků, docent na bejrútské univerzitě.

  Výbuch v Bejrútu byl tak obrovský, že jej měli šanci slyšet lidé vzdálení...

  Výbuch v Bejrútu byl tak obrovský, že jej měli šanci slyšet lidé vzdálení desítky kilometrů.

  Ze slov lidí, kteří ničivý výbuch 2700 tun zabaveného dusičnanu amonného zažili na vlastní kůži, mrazí. 

  Záchranné týmy intenzivně prohledávají trosky ulic, které smetla nejen exploze samotná, ale i následná mohutná tlaková vlna. Kvůli tomu už začal růst počet obětí.

  Výbuch v Bejrútu byl tak obrovský, že jej měli šanci slyšet lidé vzdálení...

  Část Bejrútu byla srovnána se zemí.

  Kromě toho také vláda pátrá po příčině výbuchu. Od počátku se sice mluvilo o nešťastné náhodě, jenže s tím nesouhlasí další očití svědkové.

  „Celý dům se třásl a ten zvuk byl ohlušující. Pak bylo chvíli úplné ticho. Asi minutu předtím jsem ovšem slyšela zvuk válečného letadla, bombardéru. (...) Slyšela jsem jej, dokonce jsem slyšela i lidi v domě přes ulici bavit se tom, že je to zvuk bombardéru a že to bude asi nálet. Dobře ten zvuk znám, pamatuji si jej z minulosti. Z náletů,“ řekla pro iDNES.cz a MF DNES Libanonka Diala Sleymanová, která žije asi sedm kilometrů od místa nehody.

  Výbuch v Bejrútu byl tak obrovský, že jej měli šanci slyšet lidé vzdálení...

  Zraněny jsou stovky lidí.

  O tom, že výbuch nebyl jen nešťastnou náhodou, promluvil i americký prezident Donald Trump.

  „Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba,“ nechal se slyšet s tím, že šlo zřejmě o strašlivý útok.

  Pokud by se skutečně jednalo o nálet, otázkou je, kdo by byl pachatelem. Podezření padlo na Izrael, který v minulosti Libanon okupoval, dvakrát s ním vedl válku a například minulý rok odpálil na základně Hizballáhu v Bejrútu dva drony.

  Izraelci proto rychle zareagovali a jakýkoliv podíl na útoku důrazně odmítli.

  „Izrael se spojil s Libanonem skrze kanály mezinárodní bezpečnosti a diplomacie a nabídl libanonské vládě zdravotnickou a humanitární pomoc,“ stojí v prohlášení sepsaném izraelskými ministry obrany a zahraničí.

  Fotogalerie

  Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

  Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

  Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz