Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Pražský fenomén beer bikes: Stížnosti se množí ze všech stran, policie je bezradná

  Beer bike neboli pivní kolo jistě už alespoň jednou spatřil každý, kdo pravidelně navštěvuje centrum Prahy. V hlavním městě se tyto „bary na kolečkách“ prohánějí už několik let. Sedí v nich většinou nepřipoutaní a ani jiným způsobem zabezpečení turisté, kteří během jízdy popíjejí alkohol, který mají v ceně, poslouchají nahlas muziku a často také dělají ve městě pořádný humbuk. Když člověk prvně beer bike spatří, tak má pocit, že se jedná o nějakou pojízdnou diskotéku. Kromě toho všeho tato kontroverzní vozidla často blokují dopravu, jelikož jsou velice pomalá a těžko je v úzké uličce někdo předjede. Není tak divu, že se na tento projekt hromadí stížnosti ze všech stran. Zdá se, že spor o pivní kola je ale tak trochu ve slepé uličce...

  Beer bike se na první pohled jeví jako velmi originální druh zábavy. Parta mladých lidí dá 350 eur a získá 90 minut jízdy na pivním kole v centru Prahy a v ceně je dále: třicetilitrový sud s českým pivem, pohledná servírka a také anglicky mluvící průvodce/řidič.

  „Bary na kolečkách“ provozují v Praze minimálně tři firmy. Jedna z nich operuje například na Letné. Ta, která celé šílenství kolem beer bikes odstartovala, se specializuje zejména na centrum.

  Skupina až patnácti pasažérů projíždí centrem Prahy i přes ulici Pařížská, která je známá jako nejluxusnější ulice Prahy. Přes ni se pivem posílení cizinci dostávají až na Staroměstské náměstí, kde si dají krátkou pauzu.

  Blokují dopravu

  Cizinci si beer bikes zamilovali. Je to pro ně originální způsob, jak prozkoumat centrum města, do kterého zavítali na dovolenou. Obyvatelům Prahy se ale tento projekt vůbec nelíbí. A důvodů je hned několik:

  Tak například vozidla firem provozujících beer bikes blokují dopravu. Bary na kolečkách jsou totiž velice pomalé a těžko je někdo v úzce uličce může předjet, protože mají rozměry jako dodávka.

  Beer Bike je na jednu stranu super zábava, na druhou stranu ale otravuje mnoho...

  Beer bike je na jednu stranu super zábava, na druhou stranu ale otravuje mnoho lidí.

  Kritikům se také nezamlouvá fakt, že pasažéři, kteří si zběsilou jízdu v pojízdném baru užívají, jsou nepřipoutaní, nemají helmy a hrozí jim tak nebezpečí. 

  Zvlášť když mají trochu upito a devadesát minut šlapání v kombinaci s letními pařáky a s přísunem alkoholu nepůsobí jako nejlepší nápad. Pasažér může mít slabší chvíli, spadne do vozovky a malér je na světě.

  Naše vyškolené týmy dohlíží na bezpečnost

  Jaroslav Stuchlík, šéf Beer Bike Prague, tedy firmy, která s tímto fenoménem v Praze začala, je ale klidný. „Za celou dobu, co projekt funguje, se nic nestalo. Mluví za nás čísla,“ sdělil Stuchlík Expresu.

  „Máme vyškolený tým, který dohlíží na bezpečnost jízdy. Kdyby byl někdo z hostů opravdu opilý, nebo neukázněný, tak mu nebude dovoleno v jízdě pokračovat. Naše jízda má nějaká pravidla a ta se musejí dodržovat,“ vysvětlil dále hlavní muž Beer Bike Prague.

  Na snímku Jaroslav Stuchlík, šéf Beer Bike Prague.

  Na snímku Jaroslav Stuchlík, šéf Beer Bike Prague.

  I přestože má Stuchlík pravdu a jeho projekt (zatím) nemá škraloup v podobě dopravní nehody, tak je jeho firma často trnem v oku jak pro policisty, tak například pro radního pro Prahu 1 Ivana Solila (ČSSD).

  Zakažte beer bikes jako v Amsterdamu, žádá radní

  „Toto zařízení je velmi nebezpečné. Je nebezpečné pro ty, co na něm pijí a šlapou, a současně je velmi nebezpečné pro chodce, řidiče a podobně. Je to zárodek dalších dopravních problémů,“ říká Solil, který by byl nejradši, kdyby Praha mohla – podobně jako kdysi Amsterdam – projekty typu beer bikes zakázat. „To je nejlepší cesta,“ dodává.

  Beer Bike se příliš nezamlouvá ani pražskému radnímu Ivanu Solilovi z ČSSD.

  Beer bikes se příliš nezamlouvají ani pražskému radnímu Ivanu Solilovi z ČSSD.

  Stížnosti na beer bikes eviduje i Policie ČR. Ta ale problém nemůže řešit, jelikož takzvané pivní kolo není zákonem definované vozidlo.

  Provozovatelé pivních kol si tak (prozatím) mohou oddechnout. Jejich zákaz je v nedohlednu, jelikož takto radikální krok nedovoluje zákon. Nejspíše se tak bude čekat na první problém v podobě nehody a pak se začne třást zem!

  ANKETA: Zakázali byste pivní kola neboli beer bikes?

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 11. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   39
  • Haha
   20
  • Super
   18
  • Tvl
   16
  • Cože
   13
  • Sladký
   13

  Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

  Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

  Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz