Dháka není Paříž: Dělníci v Bangladéši vyšli do ulic za vyšší mzdy a dostali padáka

Život v Dháce není jednoduchý. Svoje o tom vědí i dělníci z textilních továren. Ty, kteří vyšli do ulic bangladéšských měst, aby dali najevo svou spokojenost, nadřízení na hodinu vyhodili. | foto: Koláž Expres.cz

Bangladéš je po Číně druhým největším exportérem textilu na světě. Bez milionů místních, kteří pracují často v dost nelidských podmínkách, by světoznámé řetězce neměly co prodávat. Dělníkům došla trpělivost a po vzoru Francouzů vyšli do ulic ve víře, že jim chlebodárci dají více peněz. Ti je místo toho vyhodili z práce, a tak už si nevydělají ani ty dva tisíce, které měli předtím.

Život v jedné z nejchudších zemí světa není jednoduchý. Plechová nebo dřevěná bouda ve slumu na okraji živelně se rozvíjející bangladéšské metropole Dháka, místo tekoucí vody zapáchající stoka, která bývala řekou, a k tomu úmorné směny v textilní továrně. 

Nespokojeným dělníkům, kteří dodávají zboží pro světoznámé oděvní giganty, došla trpělivost a vyšli do ulic. Nelíbilo se jim, že za otrockou práci dostávají v přepočtu asi dva tisíce korun měsíčně. Místo nápravy anebo příslibu zlepšení se ale dočkali studené sprchy v podobě vyhazovu.

Agentura Reuters uvádí, že o práci přišlo nejméně 7580 dělníků z 27 továren. Lednové protesty měly často dost dramatický průběh, policie použila k rozehnání demonstrací gumové projektily i slzný plyn. Ve městě Ašulija nedaleko hlavního města Dháky byl během nepokojů jeden dělník zabit a dalších padesát zraněno, napsal list Dhaka Tribune.

Podle odborových předáků na tisíce dělníků propustili i nejméně tři bangladéšští výrobci oděvů, kteří svou produkci dodávají značkám jako například H&M a Next. „O práci přišli dělníci, kteří vykřikovali hesla, opustili továrny, aby se účastnili průvodů požadujících zvýšení mezd, nebo měli něco společného s odborovými organizacemi,“ uvedl Kazi Ruhul Amin, předseda bangladéšské odborové centrály dělníků pracujících v textilním průmyslu.

Dotčené zahraniční značky situaci v Bangladéši sledují s velkým napětím. „Next o tom ví a jeho zaměstnanci přímo v Bangladéši celou věc zkoumají,“ napsali zástupci společnosti v e-mailu agentuře Reuters. H&M uvádí, že „chápe svobodu sdružování jako nezadatelné lidské právo“ a že „nedávné události v bangladéšském textilním průmyslu společnost hluboce znepokojují“

Otázkou je, zda je dění v Bangladéši znepokojuje proto, že o často nelidských podmínkách a nízkých mzdách „nevěděli“, nebo fakt, že budou muset sáhnout hlouběji do kapsy a ukrojit si ze svých zisků, případně zdražit zboží...

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat