Babiš se ostře pustil do Fialy kvůli Zemanovi: Vrať diplom z politologie!

10. července 2019
Premiér Andrej Babiš pálil ostrými do šéfa ODS Petra Fialy. Předsedu vlády totiž pořádně rozpálil Fialův nápad o zrušení přímé volby prezidenta. Babiš vystudovanému profesorovi politologie doporučuje, aby okamžitě vrátil diplom!

Petr Fiala se nedávno nechal slyšet, že prezident Miloš Zeman rozvrací ústavní systém a z toho důvodu by se měla zrušit přímá volba prezidenta.

„Přímá volba prezidenta vedla pouze k tomu, že prezident má pocit, že porušování Ústavy ČR je dovoleno, neboť získal přes polovinu hlasů voličů, a tedy má jakýsi silný mandát k čemukoli. To ale není pravda: Pravomoci prezidenta zůstaly stejné a stejně tak i jeho povinnosti včetně respektu k Ústavě a její tradici. Co se ale, bohužel, změnilo, je způsob zacházení s Ústavou a její interpretace prezidentem. Je proto nutné tohoto nebezpečného protiparlamentního džina svévole vrátit zpět do lahve, je třeba vymyslet taková pravidla, aby každý musel dodržovat Ústavu a aby za její nedodržování mohl být přiměřeně sankcionován. A je třeba zahájit diskusi o návratu k naší dobré ústavní tradici, totiž volbě prezidenta Parlamentem České republiky,“ uvedl Petr Fiala v textu, který publikoval server Forum24.cz.

Fialův návrh na zrušení přímé volby prezidenta se dočkal velké odezvy. Zareagoval na něj i premiér Andrej Babiš. Ten pro Fialova slova neměl žádné pochopení.

„Pan předseda Fiala by měl asi vrátit diplom. Slyšet tohle od profesora politologie je pro mě šokující. To chce opravdu zrušit volby s nejvyšší účastí jen proto, že se mu momentálně nelíbí, koho si lidi vybrali?“ řekl pro ParlamentníListy.cz premiér.

„To chce opravdu sebrat občanům jejich právo na výběr prezidenta a volá po tom, aby zase probíhaly nedůstojné tahanice a handly v Parlamentu? Já to nechápu. Tím spíš, že přímou volbu prezidenta přijala vláda Petra Nečase, kde pan Fiala také působil. Pro přijetí v roce 2012 hlasovali téměř všichni poslanci ODS, VV a TOP 09,“ pokračoval Babiš.

„Bohužel ODS často mění názory, jak se jim to zrovna hodí. Je to špatný návrh a hnutí ANO ho určitě nepodpoří. My naopak chceme přímou volbu i pro starosty,“ zakončil premiér.

Mezitím Petr Fiala si na svém Facebooku pochvaloval, jak silné reakce jeho návrh vzbudil. Ve svém příspěvku ale upozornil, že vlastně žádnou změnu nenavrhoval, ale chtěl pouze rozpoutat veřejnou diskusi.

„Ve skutečnosti jsem navrhl začít debatu,“ hájí se Fiala.

První přímou volbu prezidenta Česká republika zažila v roce 2013. V prvním kole získal Miloš Zeman lehce přes 24 % hlasů a jen těsně vyhrál nad Karlem Schwarzenbergem. 

Ve druhém kole už ale získal o půl milionu hlasů více než jeho konkurent a stal se prezidentem České republiky.

Svůj mandát Miloš Zeman obhájil loni. V první kole získal 38 % hlasů, druhý Jiří Drahoš měl lehce přes 26 %. V druhém kole Zeman vyhrál už jen těsně, měl zhruba o 150 tisíc hlasů více.

Po volbě bylo podáno na Nejvyšší správní soud ČR celkem 70 stížností. Většina z nich kriticky poukazovala na kampaň Miloše Zemana a nejasnosti jejího financování. Soud všechny zamítl.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 7. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

  • 242
  • 204
  • 40
  • 33
  • 28
  • 27
Komentáře