Andrej Babiš s Monikou ve Státech: Nejdřív zápas NBA, pak osobní setkání s Trumpem

Andrej Babiš s Monikou Babišovou na cestě do USA | foto: facebook , Profimedia.cz

Andrej Babiš si ve Spojených státech s manželkou zašel na zápas NBA a jako první z vysokých představitelů České republiky byl pozván do centrály CIA. Po dlouhé době bude český předseda vlády přijat americkým prezidentem. K setkání Andreje Babiše s Donaldem Trumpem dojde ve čtvrtek ve 20 hodin SEČ. Nejdříve se politici potkají s manželkami, později se páry rozdělí.

Český premiér Andrej Babiš zavítal s manželkou Monikou Babišovou do Spojených států, kde se osobně setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, což je po více než deseti letech, kdy k takovému setkání českého předsedy vlády s americkým prezidentem dojde.

Ve středu odpoledne navštívil český premiér centrálu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), kde jednal s ředitelkou služby Ginou Haspelovou. 

V rámci středečního programu český premiér zavítal také na Marylandskou univerzitu, kde se jednalo o spolupráci s českými institucemi v oblasti umělé inteligence. Univerzita už nyní spolupracuje s pražským ČVUT. 

Andrej Babiš v National Science Foundation.

Andrej Babiš v National Science Foundation

Večer se pak Andrej Babiš s Monikou Babišovou přesunul na basketbalový zápas Washington Wizards proti týmu Dallas Mavericks, během něhož manželé sledovali českého hráče Tomáše Satoranského.

K hodinovému setkání Andreje Babiše s Donaldem Trumpem dojde ve 14 hodin místního času (20 hodin SEČ). Prvních dvacet minut se potkají za účasti manželek, zbývajících čtyřicet minut budou jednat širší delegace. 

Andrej Babiš s Monikou Babišovou na zápase NBA.

Andrej Babiš s Monikou Babišovou na zápase NBA

Mezi probíranými tématy bude posílení dvoustranných vztahů, problémy kybernetické a energetické bezpečnosti nebo vzájemný obchod. Mimo jiné bude Babiš Trumpovi tlumočit pozvání do Česka od prezidenta Miloše Zemana.

Kromě návštěvy Bílého domu českého premiéra čeká setkání s americkými investory. Večer pak Babiš uctí památku československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u jeho památníku ve Washingtonu.

Naposledy se do Bílého domu dostal Petr Nečas (ODS) v roce 2001, kdy se zároveň potkal s Barackem Obamou. Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl sice v Bílém domě dvakrát, prezident ho však nepřijal.

Fotogalerie

Anketa

Andrej Babiš s Monikou ve Státech: Nejdřív zápas NBA, pak osobní setkání s Trumpem

Super 10
Tvl 13
Komentáře