Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Andrej Babiš: Zákon o dani z příjmu nestačí proškrtat! Musím ho napsat znovu a lépe

  Andrej Babiš | foto: Andrej Babiš, Expres.cz

  Tak jsem se minulý týden zase díval na Otázky Václava Moravce a nestačil se divit. Ano, já vím, je to někdy trošku šílený zážitek, ale nemohl jsem si pomoct. Člen Unie daňových poplatníků David Hubal v pořadu zcela vážně řekl, že současný zákon o dani z příjmu prostě stačí vylepšit tím, že ho proškrtáme. Asi tento složitý zákon nikdy nečetl, protože existuje 25 let a za tu dobu byl asi 150krát novelizovaný. Je to totální chaos.

  Než ho novelizovat po stopadesáté první, rozhodli jsme se na ministerstvu financí radši napsat úplně nový zákon o dani z příjmů. Ten bude napsaný tak, aby ho politici znovu jen nekomplikovali, ale případně jen měnili daňové sazby, výše odpočtů apod. Zároveň má ten zákon znamenat konec superhrubé mzdy i švarcsystému a taky přinést jasná pravidla pro daňové výjimky a změny sazeb. V neposlední řadě by měl ulehčit i život podnikatelům a snížit jejich administrativní zátěž.

  Pouhé proškrtání současného zákona o dani z příjmu navrhované panem Hubalem totiž vůbec neřeší to, že zákon je zastaralý, komplikovaný a postrádá nadčasovost. Proto se také tak často musí v dnešní době novelizovat. Díky jeho dnešní podobě lze například velmi těžce zjednodušit daňové přiznání a převést ho do normálního lidského jazyka. Právě proto pracujeme na úplně novém a hlavně jednodušším zákonu o dani z příjmu bez komplikovaných dodatků. Protože když je zákon nejasný, tak pak lidi jen obtěžuje a nemůžou je ani správně dodržovat. Zjednodušením lze tedy očekávat i zvýšení daňové morálky – to znamená ochoty platit daň.

  Já naopak nerozumím tomu, proč David Hubal kritizuje daňové slevy na děti. Od letošního roku jsme zvýšili o 2 400 korun slevy na druhé dítě a o 3600 korun na třetí a každé další dítě, což je plně v souladu s vládní politikou podpory rodin s dětmi. Pro většinu z nich tyto peníze znamenají nezanedbatelné vylepšení rodinných rozpočtů. Navíc tím citlivěji a solidárněji rozkládáme daňové zatížení obyvatel ve prospěch těch nejpotřebnějších.

  Rád bych také uvedl na pravou míru nesmysly Davida Hubala o růstu výběru DPH po zavedení kontrolního hlášení. Pouhým porovnáním růstu DPH a růstu spotřeby a HDP je přece každému hned jasné, jaký přínos kontrolní hlášení má. Meziročně jsme na DPH vybrali o 17,9 miliardy korun víc, což představuje nárůst inkasa DPH o 5,4 procenta. Nominální HDP i spotřeba domácností přitom meziročně rostou pomaleji: HDP o 3,8 procenta a spotřeba domácností o 3,1 procenta.

  V rozpočtu na loňský rok jsme plánovali přínos kontrolního hlášení ve výši 9 miliard korun. Za dosažený meziroční nárůst výběru DPH ve výši 17,9 miliard korun tak může právě kontrolní hlášení spolu se spotřebou domácností. Výdaje vlády ovšem poněkud klesly a z toho je patrný ještě větší přínos kontrolního hlášení, než jsme plánovali. I proto nyní odhadujeme jeho výši na 10–12 miliard korun, přičemž přesné číslo budeme znát až po zveřejnění růstu HDP a spotřeby domácností za čtvrté čtvrtletí roku 2016.

  Unie daňových poplatníků se svým názvem snaží budit dojem, že mluví za miliony daňových poplatníků v Česku. Ve skutečnosti se ale jedná o malou zájmovou skupinu vzniklou ani ne před rokem, aby paušálně odsuzovala prakticky všechna opatření zaváděná ministerstvem financí proti daňovým únikům. A i když UDP oficiálně deklaruje zájem na „kultivaci daňového prostředí v ČR,“ v praxi se omezuje pouze na kritiku a zpochybňování přístupu ministerstva. Navíc bez toho, aby sama nabízela jakékoli funkční alternativní opatření, jak eliminovat nebo aspoň minimalizovat daňové úniky. Ty totiž ročně připraví náš státní rozpočet České republiky o víc než 80 miliard korun.

  Všechna opatření, která jsme doposud na ministerstvu financí realizovali (EET, kontrolní hlášení, daňová kobra, reverse charge) zavádíme proto, abychom narovnali podnikatelské prostředí, v němž dochází k zatajování velikosti celkových tržeb. Jako ministr financí prostě nemůžu – po vzoru mých předchůdců - tyto věci přehlížet. Samozřejmě vím, že naše opatření znamenají i určitou administrativní zátěž pro podnikatele. Současně ale potřebujeme peníze pro učitele, důchodce, školy nebo opravy silnic, a stát žije hlavně z daní.

  I kvůli karuselovým a dalším podvodům jsme zvolili tuhle cestu. Tedy nejdřív zavedení kontrolních opatření, která zvýší výběr daní, a následně přijdeme s úlevami pro podnikatele. Děláme to přesně tak, jak naše hnutí slíbilo, když jsme před třemi roky šli do vlády. Daně jsme nezvýšili, ale snížili, a taky jich vybrali víc. Teď ulehčíme život podnikatelům.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:41 31. května 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   57
  • Trapas
   28
  • Tvl
   13
  • Haha
   8
  • Cože
   8
  • Sladký
   8
  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

  Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

  Premium

  Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

  Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz