„Muslimové to mají v Čechách stále těžší,“ stěžuje si manžel ženy z čestlického akvaparku

Poněkud zkreslený a tendenční materiál přinesla televize Al-Džazíra o životě muslimské komunity v České republice. Ta je prý i přes svůj nepatrný počet vystavena nenávisti ze strany českého obyvatelstva. K tomu přispívá i volební výsledek, kdy bodovala strana Čecho-Japonce Tomia Okamury. Výčet příkoří vlivnému leč kontroverznímu arabskému médiu svými komentáři potvrdil i jeden z lídrů domácí muslimské komunity Vladimír Sáňka.

V úvodu reportáže ukazuje osmatřicetiletý Palestinec Raed Shaikh mezi místními oblíbený halal obchod jen pár bloků od Václavského náměstí. Shaikhova žena se v létě stala předmětem emotivní diskuze pro oblečený nikáb v čestlickém akvaparku. 

Následně se muž s reportérem přesunuje do restaurace zaměřené na kuchyni Středního východu schované za malou mešitou. „Zde je největší koncentrace muslimů v Praze,“ říká IT manažer pro Al-Džazíru s úsměvem.

Ten mu ovšem následně mizí z tváře, když se zamýšlí nad situací souvěrců v České republice: „Mnoho přátel už zemi opustilo, a jestliže nebyla islamofobie hlavním důvodem, byla tím druhým.“ K výčtu ústrků, které musí muslimové snášet a které u ostatních náboženství v ČR nenaráží na problém, patří zřizování muslimských základních škol, legálně uznávané sňatky (pravděpodobně s nezletilými nebo více ženami, pozn. red.) a pořádání islámské slavnosti na veřejných prostranstvích.

„Většina muslimů zde jsou lékaři, inženýři a IT specialisté, ale některé politické strany se snaží omezovat naše práva a zakázat islám,“ říká osmapadesátiletý český muslim Vladimír Sáňka, nechvalně proslavený šířením radikální islamistické literatury.

Televize referuje o nebezpečí, které pro muslimy skýtá možná podpora Svobody a přímé demokracie nové vládě hnutí ANO výměnou za omezení azylových práv a zákaz práva šaría a ostatních islámských zákonů. Dále zmiňuje odmítavý postoj Česka, Polska a Maďarska k uprchlickým kvótám a citují údajné protiislámské názory Andreje Babiše, Tomia Okamury a Miloše Zemana, dále také diskriminaci Romů. Citována jsou i slova předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, že nikdo nemůže potlačovat náboženské svobody.

Prostor dostává i kauza muslimských žen v nikábech, které v létě navštívily s dětmi akvapark v Čestlicích. Ukazuje se, že jedna z „obětí“ údajné nenávistné kampaně je zároveň i manželkou Palestince Raeda Saikha. Dále jen zmiňována statistika Hate Free Culture, která mluví nejméně o stovce nepravdivých protimuslimských zpráv v českém tisku a také o problému s pronájmy větších prostor k masovým oslavám konce ramadánu. 

„Dříve to nebyl problém, ale nyní je to zcela nemožné,“ říká muslim a situaci do budoucna hodnotí pesimisticky: „Bude to zde bohužel stále těžší a těžší.“

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:32 neděle 18. března 2018. Anketa je uzavřena.

  • 109
  • 15
  • 14
  • 8
  • 7
  • 5