Politici, hoteliéři i Pražané už mají dost Airbnb: Bez regulace to nepůjde!

Ze služby Airbnb se stal hit! V Česku trochu se zpožděním, zato s větší razancí. Pronajímá se vše, od loftů, hausbótů, bytů v činžácích i panelácích. Lidé jsou schopni nabídnout i „krabici od bot“. Snadný výdělek pak šponuje ceny bytů, pronájmů do nesmyslných výšin a dráždí nejen radní a hoteliéry, ale i samotné obyvatele Prahy.

Popelnice přetékající odpadky, rozbité lahve na chodbě i v okolí domu, opilí turisté, kteří ve své domovině zapomněli na slušné vychování a pod vlivem levného alkoholu se z nich ve stověžaté matičce Praze stává divá zvěř. Obrázek, který se obyvatelům metropole ukazuje stále častěji.

Významný podíl na tom má i služba Airbnb. Mladí Evropané, kteří nepřičichli k práci, ale ke špuntu, volí raději než hotel ubytování prostřednictvím zmíněné služby. Má tu řadu výhod a jen nižší cena to není. K dispozici  mají i kuchyň, bydlet mohou ve více lidech, což když jedete s partou kamarádů, oceníte víc než dva nebo tři hotelové pokoje.

Jenže právě to je ten problém. V domech, kde se hosté ubytovávají, obvykle bydlí i rezidenti, kteří pro hluk, courání po chodbách a alkoholové eskapády nemají moc pochopení, zvláště když druhý den vstávají do práce nebo si chtějí o víkendu přispat. Navíc frekvence takových večírků je často vražedná, a tak pořád zakopáváte o odpadky, lidi v alkoholovém opojení a bez prášku nebo špuntů neusnete. Jenže to sype, takže vám dost možná domácí řekne: Nelíbí?

Tak se odstěhujte...

„Je to jeden ze základních problémů Prahy 1. Každý, kdo v Praze 1 bydlí nebo tady má známé, ví, že to, co se dělo na ulicích, se kvůli sdílenému ubytování přesouvá do domů,“ uvedl Ivan Solil z ČSSD, iniciátor petice proti sdílenému bydlení, která vyzývá k přijetí potřebné legislativy. 

Trpělivost totiž dochází nejen nájemníkům, ale i radním a finančním orgánům a v neposlední řadě také hoteliérům.

„Jsme pro to, aby to fungovalo podobně jako v Amsterodamu, tedy do třiceti nebo šedesáti dnů by byty mohly být pronajímány volně, to znamená pro známé a přátele. Rozlišily by se tak případy, kdy byt funguje pouze jako ubytovací kapacita,“ doplnil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

A že už je nejvyšší čas, dokazují aktuální statistiky. Podíl aplikace Airbnb na počtu přenocování v Praze vzrostl loni o 4,7procentního bodu na 14,7 procenta. Je to větší podíl než v Londýně, Amsterodamu, Berlíně či Madridu. Loni si hosté zarezervovali v Praze 1,79 milionu přenocování, což je o 61 procent meziročně víc, ukázala nedávná analýza společnosti Colliers International. Tři nejoblíbenější lokality v metropoli na Airbnb jsou Nové Město, Staré Město a Žižkov.

Najít kompromis mezi lehce vydělanými penězi, kterých se lidé samozřejmě nechtějí vzdát, a rozumně nastavenými pravidly, bude docela oříšek. Snad majitelé domů přijdou na to, že krátkodobé pronájmy nejsou vždycky to pravé ořechové. Jasně, vybydlet byt vám může i „pohodová“ rodina s dítětem, mnohem snáz vám ho ale opotřebují náhodní hosté, kteří přijedou na pár nocí a mají pocit, že váš „hotel“ to unese, je to ve finále nemusí trápit.

Navíc nemají moc zájem po sobě výrazně uklízet, dbát na noční klid anebo chodit s tříděným odpadem. Ale na obranu Airbnb, zdaleka ne všichni hosté, co přijedou, jsou zvěří bez vychování.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:24 středa 2. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • 19
  • 14
  • 9
  • 8
  • 8
  • 5