Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Byt pro Hamr za hubičku? „Kandidáti Pirátů ho získali ještě levněji!“ tvrdí TOP 09

    Na radnici Prahy 1 je pořádně dusno. Piráti obvinili TOP 09 z toho, že zvýhodňuje vlastní členy. TOPka ale vrací úder! | foto: Profimedia, koláž Expresu

    Případ podivných machinací s bytem kandidátky za TOP 09 Kateřiny Hamr zažehl pořádně ostrý boj. Strana, která radnici v Praze 1 aktuálně šéfuje a nyní čelí nařčení, že své členy zvýhodňuje oproti běžným občanům, tvrdí, že někteří piráti měli podle TOPky získat byty dokonce za ještě výhodnějších podmínek než Kateřina Hamr!

    Získala od Prahy 1 byt za 852 tisíc korun, přičemž ve smlouvě měla bod zakazující jeho prodej na dalších pět let. Přesto právě to kandidátka za TOP 09 Kateřina Hamr už následujícího roku udělala. Jenže cena bytu se najednou vyšplhala na sedm a čtvrt milionu.

    Expres se s žádostí o vysvětlení situace obrátil na nařčenou stranu, konkrétně na šéfa radnice za TOP 09 Oldřicha Lomeckého. Z jeho pověření se nám nakonec ozval kolega, radní Tomáš Macháček. Podle něj se Hamr k bytu dostala na základě nájemní smlouvy, kterou podepsala už dávno před vznikem strany, což je prý běžný proces, v rámci něhož své byty privatizovalo přibližně 4700 dalších občanů. A mezi nimi členové kandidátky Pirátů.

    „Samotní Piráti mají ve svých řadách a na své kandidátce tři osoby, které také získaly byt za velmi výhodných podmínek v rámci privatizace bytového fondu a další minimálně čtyři osoby, které se opakovaně neúspěšně snaží prosadit nárok na privatizaci bytu. TOP 09 dle Pirátů zařídila své člence byt za výhodných podmínek, a přitom mají ve svých řadách kandidáty, kteří získali své byty za ještě výhodnějších podmínek – dosud nevídaná licoměrnost na pražské politické scéně,“ oponuje Tomáš Macháček.

    Radní Macháček nechtěl být konkrétní, jména však nakonec padla ve facebookové skupině Praha číslo 1, kde je odtajnila mluvčí MČ Praha 1 a zároveň přítelkyně starosty Lomeckého Veronika Blažková.

    Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký se svojí přítelkyní, mluvčí městské části Veronikou Blažkovou.

    Konkrétně jde o Alexandera Mandice, který svůj byt privatizoval za 533 182 korun, Pavla Mánka, jenž za byt dal 739 650 korun, a nejmenovanou osobu, ta privatizovala za 352 000 korun. Oba jmenovaní nejsou členy Pirátů, ale kandidují za ně jako nestraníci, nejmenovaná osoba pak je přímo členem strany.

    Blažková vše doložila odkazem na stránky městské části Praha 1, které skutečně dokazují, že kandidáti Pirátů byty za zmíněné částky získali.

    A nachází se zde i desítky dalších jmen lidí, kteří privatizovali za podobně výhodných podmínek.

    To poukazuje na fakt, že získat byt „za hubičku“ není v Praze 1 opravdu nijak zásadním problémem.

    Piráti v čele s Davidem Bodečkem, který o případu Kateřiny Hamr informoval, ostatně bojují právě proti podle nich chybně nastavenému privatizačnímu procesu. Bodeček se snaží zasadit především o to, aby se stabilizoval počet obyvatel v obvodu a nedocházelo k tomu, že se s byty obchoduje a spousta z nich zůstává neobydlena.

    Otázkou však je, zda se zmíněné případy skutečně dají porovnávat a stavět do stejné roviny. Zásadním problémem v případě Kateřiny Hamr totiž není to, že byt získala za nízkou částku, ale jeho následný prodej.

    Ve smlouvě byl zákaz zcizení nastaven pro příštích pět let, následně však byl škrtnut propiskou. A díky tomuto podivnému kroku si Kateřina Hamr už následující rok přišla na sedm a čtvrt milionu korun.

    Kateřina Hamr kandiduje za TOP 09.

    Zvýhodnění vlastních členů, z něhož Piráti v Praze 1 vládnoucí TOPku nařkli, se tak dost možná skrývá právě v zásahu do smlouvy. Zákaz zcizení je podle nich ve smlouvě o koupi bytu v rámci privatizace běžný, je proto záhadou, proč byl zrovna v případě členky strany vyškrtnut a ona si mohla během roku přivydělat přibližně šest a půl milionu korun.

    Podle Tomáše Macháčka se na vyškrtnutí pasáže usneslo zastupitelstvo, protože byla vytištěna chybně. Následně byl tento zásah do smlouvy opatřen podpisem úřednice i razítkem úřadu, oficiální platnosti tedy nabyl. Je ale podobný krok zároveň i fér vůči ostatním občanům?

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:39 středa 2. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      26
    • Super
      20
    • Tvl
      18
    • Haha
      11
    • Cože
      9
    • Sladký
      7