Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz

  Ne až tak šťastný konec: Jak původně vypadaly známé pohádky?

  Víte, jak to bylo s Malou mořskou vílou nebo Popelkou původně? | foto: Imgur

  Vítězství dobra nad zlem, krásné princezny, písničky, veselé konce - nic takového ve slavných pohádkách na začátku nebylo. To až Disney přišel s touhle idylkou, původně byly příběhy našeho dětství plné krve, vražd a dokonce i znásilnění. Nevěříte?

  1. Šípková Růženka

  Sladký příběh o mladé princezně, která se píchne do prstu, pokojně usne a vysvobodí ji polibek z pravé lásky, známe všichni. Je tu ale ještě jeden příběh. V roce 1634 ho napsal básník Giambattista Basile a právě ten dal základ „Šípkovce“, jak ji známe teď.

  Původní příběh vypráví o princezně Talii. Té se během předení dostane ostrý kousek lnu pod nehet a upadne do kómatu. Její otec se nedokáže smířit s vidinou smrti dcery, a tak ji nechá uložit v její komnatě. Jednou zámek navštíví cizí král a je spící dívkou uchvácen. Nemůže ji probudit, přesto s ní ulehne - a zmizí. Princezna Talia otěhotní a - stále spící - porodí dvojčata. Jedno z nich vytáhne dřívko zpod jejího nehtu a ona se probudí.

  Potom vyhledá otce svých dětí. Jeho první žena, šílená žárlivostí, se děti pokusí zabít. Král ji tedy nechá popravit, vezme si Talii a všichni žijí šťastně až do smrti.

  Šípkovou Růženku znásilnil cizí král a až děti, které mu spánku porodila, ji...

  2. Popelka

  Ani v současné Popelce zlé nevlastní sestry zotročené dívky nedopadnou zrovna dobře, v původní verzi podle bratří Grimmů to ale měly ještě horší.

  Když princ objíždí království se střevíčkem, který tajemná dívka zapomněla na jeho plese, sestry si uříznou paty a prsty, aby jim střevíček pasoval.

  Ještě než dojde na zkoušení ale tuto ohavnost princi vyštěbetají holoubci. Díky tomu princ objeví zavřenou Popelku a holubi zlým sestrám vyklovají oči. Ženštiny pak skončí jako slepé žebračky.

  V Popelce si sestry řezají paty, aby jim padl sestřin ztracený střevíček.

  3. Malá mořská víla

  Díky filmové pohádce Karla Kachyni je originální příběh H. CH. Andersena o nešťastné mořské panně poměrně znám.

  Aby získala srdce prince, kterého miluje, vymění krásná víla svůj hlas za možnost chodit po souši. Tam zažívá šílená muka - každý krok je pro ní, jakoby ji do chodidel řezalo tisíc nožů. I přesto, když ji o to princ požádá, pro něj tančí.

  Pak se ale její milý zamiluje do jiné dívky. Víla se může zachránit jedině tak, že je oba zabije. Z lásky to ale odmítne udělat a promění se v mořskou pěnu.

  Andersenovu Malou mořskou vílou každý krok po souši řezal jako tisíc nožů.

  4. Sněhurka

  Příběh o další spící (rspt. otrávené) krásce mají původně opět na svědomí nelítostní Grimmové. V jejich pohádce zlá královna není Sněhurčina macecha, ale její vlastní matka. Když její dcera uteče, královna za ní vyšle lovce, aby jí přinesl dívčina játra a plíce. Královna je chce sníst a pozřít tak krásu mladé dívky.

  Když pak princ objeví otrávenou mrtvou Sněhurku v rakvi, polibek jí nedá, že se zamiloval, ale jednoduše si s ní chce zvráceně užít. Během toho se mu podaří vysát jed z jejího krku.

  Když si ho pak Sněhurka bere za muže - bůhví proč, prasáka - na svatbě se objeví i zlá královna. Za svoje činy je potrestána tak, že si musí obout vařící střevíce a tančit v nich. Nakonec padne mrtvá k zemi.

  Sněhurku chce taky princ nejprve znásilnit, paradoxně ji ale díky tomu zachrání...

  5. Kráska a zvíře

  Kráska a zvíře má mnoho předchůdců. Obzvláště zajímavá je pohádka Little Broomstick (Malé koště) od německého spisovatele Ludwiga Bechsteina.

  V ní je Malé koště kamarádkou dobrosrdečné Krásky, která se tady jmenuje Nettchen. Začátek je stejný. Kupec odjede na cestu, chce nejmladší dceři přivézt růži, ale tím naštve v opuštěném zámku žijící nestvůrné zvíře. To ho na svobodu propustí výměnou za dceru.

  Když se Nettchen nastěhuje do hradu, od první noci s ní zvíře spí v posteli. Nejprve se ho dívka bojí, postupně se ale sbližují a po čtyři týdny spolu usínají v objetí.

  Po čase se dívce začne stýskat a zvíře jí na týden povolí vrátit se domů. Zlé sestry ji falešně přemluví, aby s nimi zůstala. Jí to ale nedá a vrátí se ke Zvířeti. Sestry ji sledují a ze závisti zvíře zabijí.

  A právě tehdy mu Nettchen vyzná lásku. Díky tomu nejen ožije, ale změní se v krásného prince, kterým kdysi býval. Po svatbě jde celá Nettchetina rodina bydlet do zámku. Sestry jsou ale prohnilé a tentokrát zabijí Nettchen - utopí. Situaci zachrání víla, která laskavou dívku oživí a sestry promění v kamenné sloupy.

  V Krásce a zvířeti se původně všichni navzájem vraždí.
  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 20:46 pondělí 14. března 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   58
  • Cože
   17
  • Sladký
   16
  • Haha
   13
  • Tvl
   12
  • Trapas
   11