Češi a šetřílci? V žádném případě! Nový průzkum boří zajetý stereotyp

23. listopadu 2017
Už léta se traduje, že Češi jsou takzvaní „šetřílci“ a škudlí každou korunu na horší časy. Nový průzkum, který světu dala Equa bank, ukazuje, že opak je pravdou. Češi prý příliš spořit neumí a každý čtvrtý občan České republiky žije doslova od výplaty k výplatě.

Z průzkumu dále vyplývá, že více než 57 % Čechů každý měsíc vloží do kasičky méně než 3000 korun. A z toho důvodu se většina zdejší populace aktivně zajímá o způsoby, jak si vydělat nějakou tu korunu navíc. 

Kolem 130 tisíc obyvatel České republiky má podle dalších analýz ještě druhé zaměstnání, další statisíce Čechů si zvyšují příjem pracemi na různé dohody nebo prostě pracují „načerno“. Někteří zase vedle zaměstnání ještě navíc podnikají.

Průzkum od Equa bank také odhalil, které položky patří mezi ty největší ve výdajích českých domácností.

Tady se překvapení nekoná. Na prvních místech se umístily náklady spojené s bydlením a potraviny, které dohromady dají zhruba polovinu příjmů.

A jak šetříte vy? (ilustrační foto)

A jak šetříte vy? (ilustrační foto)

Důchodci jsou na tom ale ještě hůře. Ti za potraviny a bydlení vydají většinu ze svého důchodu. Zajímavým faktem z průzkumu je také to, že dvě třetiny Čechů věří, že by se jim lépe žilo v jiném státě.

V tomto ohledu u Čechů vede Švýcarsko, druhé je Německo a na třetím místě poněkud překvapivě Nový Zéland.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:08 pátek 23. března 2018. Anketa je uzavřena.

  • 7
  • 6
  • 4
  • 4
  • 3
  • 3
Komentáře