Hodně drsné video: Rybář chytil žraloka, rozřízl ho a zůstal v šoku

8. června 2018
Šokující video pořídil australský rybář Jason Moyce z Nového Jižního Walesu. Poté, co se mezi lana jeho sítí zachytil žralok tygří, vylovil ho na břeh. Když ho později zabil a rozřízl, nestačil se divit. Z jeho žaludku totiž začal vytahovat jeden plastový pytel za druhým.

Otřesné záběry pobouřily na sociálních sítích tisíce lidí. Oblast Sydney je totiž součástí jediného australského státu, kde nejsou zakázány jednorázové plastové tašky, které spolu s dalším plastovým odpadem končí velmi často v moři.

Jason Moyce video zveřejnil právě z toho důvodu, aby na problém upozornil. „Zvířata se dusí z našeho odpadu,“ napsal s tím, že žraloka tygřího si všiml zamotaného do provazů sítí a vypadal nafouklý a nemocný.

Rozhořčené reakce na záběry žraločího žaludku, ze kterého rybář postupně vytahuje čtyři plastové pytle, vycházejí z nedostatečné znalosti situace světových moří a oceánů.

Na mnoha místech naší planety je znečištění plasty tak vysoké, že si je vodní živočichové i ptáci pletou s potravou. Plasty se jim samozřejmě nedaří trávit, brzy jich mají plný žaludek a střeva a nakonec hynou hlady nebo na vnitřní poranění.

Námořní biolog Murray MacDonald potvrzuje, že žralok nerozpoznal plastový odpad od kořisti. „Mnoho žraloků bývá mrchožrouty, ale v tomto případě se tašky vznášely ve vodě a zvíře si je spletlo s chobotnicemi. Není možné, abychom s plasty nakládali jako dosud.“

Odhadované statistiky uvádějí, že za rok 2016 spotřebovali Australané na pět miliard plastových pytlů.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:25 sobota 6. října 2018. Anketa je uzavřena.

  • 61
  • 18
  • 16
  • 10
  • 9
  • 8
Komentáře