Britské dítě v muslimské rodině: „Co kdyby to bylo obráceně?“ ptá se politik

K přepadení došlo v tiché ulici Wanstead High Street | foto: koláž Expres.cz

Případ pětileté křesťanské dívky nesmyslně umístěné do muslimských pěstounských rodin pobouřil evropskou veřejnost i britské politiky. Na rozhodnutí radnice v převážně islámské londýnské čtvrti Tower Hamlets se snáší nová vlna kritiky. Taková převýchova je podle odborníků naprosto nepřijatelná a proti zájmům dítěte.

Umístění bílé dívky do ortodoxní muslimské rodiny, kde se nemluví anglicky, ženy chodí v nikábu či burce, kritizují se Vánoce a Velikonoce a dítě je nuceno přijímat náboženské zvyky cizí kultury, je považováno za hrubý zásah do zdravého vývoje dítěte. O pozadí případu jsme informovali ZDE.Předseda komise pro vzdělávání Robert Halfon naléhá na vládu, aby celou záležitost přezkoumala a zjistila, zda je podobných případů v rámci systému náhradní péče více. „Dítě má právo být umístěno u lidí, kteří reflektují jeho původ,“ prohlásil.

Bývalý britský ministr spravedlnosti a poslanec parlamentu Shailesh Vara považuje rozhodnutí radnice o umístění dívky za „naprosto chybné“ a dodal: „Místní úřad by měl zajistit, aby při umístění dítěte do pěstounského domova bylo respektováno jeho náboženství a kulturní zázemí. Stejně jako muslimské dítě by mělo mít právo být s muslimským pěstounem, zvlášť je-li to vyžadováno jeho rodinou, tak i toto dítě má stejné právo.“

Exministr naráží na fakt, že se měla rodina dívky opakovaně na městské radě domáhat změny rozhodnutí a svěření dítěte do péče babičky nebo dalších příbuzných, kteří o to projevili zájem. I přes toto naléhání však úředníci zůstali neoblomní, a když se první muslimská rodina ukázala jako nevhodná, byla nahrazena další.

V podobném duchu hovoří i další poslanec Andrew Bridgen.

„Tohle je prostě špatně. Takové špatné rozhodnutí bude mít dalekosáhlé následky na život dítěte. Moji voliči se asi budou divit, v jakém světě žijí v Tower Hamlets. Někdo by se na to měl podívat. Úplně vidím ten povyk, kdyby muslimské dítě adoptovala křesťanská rodina,“ naráží na pokrytectví úřadu a pozitivní diskriminaci panující v Británii.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:01 27. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  55
 • Cože
  15
 • Haha
  14
 • Trapas
  14
 • Super
  12
 • Sladký
  6


Komentáře