Moře zbarvené krví, zápach a mrtvoly. Tak vypadá tradiční lov velryb

Na Faerských ostrovech začal tradiční lov velryb. | foto: koláž Expres.cz

Na Faerských ostrovech začal tradiční letní lov velryb a stejně jako každý rok jich bude usmrceno kolem 950 kusů. Obyvatelé ostrovů krvavá jatka hájí tím, že nejsou soběstační a z každé ryby mají stovky kilogramů masa. Problémem je ale spíše zcela nehumánní zabíjení těchto savců.

Tradiční lovy nazývané Grindadráp jsou organizovány na úrovni místních komunit a jsou nekomerční. Lovci nejprve obklopí vodní savce širokým půlkruhem lodí a poté je pomalu zaženou do zátoky nebo ke dnu fjordu. 

Většina Faeřanů se domnívá, že lov je podstatnou součástí jejich kultury a historie, bojovníci za práva zvířat ho ovšem kritizují jako zbytečný a krutý. Lovci argumentují, že nerozumí ekonomickému významu lovu.

Místní vláda říká, že ostrovy jsou málo soběstačné a lov jim alespoň zajišťuje samostatnost. Každá velryba totiž obsahuje stovky kilogramů masa, které by jinak stejně musely být dovezeny ze zahraničí. A to by se podepsalo na místních obyvatelích i životním prostředí.


U lovu se často nechtěně objeví i turisté, kteří zde tráví volno. „Nemohl jsem uvěřit, kolik tam bylo velryb. Snažili se je vesly navigovat do zátoky. Jakmile se velryby dostaly dost blízko, sesypalo se na ně celé město,“ popsal lov pro Daily Mail britský student, který zde tráví dovolenou.

Nejhůře snášel velrybí kvílení, které se rozléhalo celou zátokou. „Vytáhli je pomocí lan a háčků a pak je prořízli. Nezemřeli humánním způsobem,“ dodal student.

Velryby jsou zabíjeny pomocí speciálního nástroje, který zlomí jejich míchu. Spousta místních ale argumentuje tím, že tento lov je stejný jako farmaření a že většina kritiků nezná dostatečně lovecké metody.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:16 15. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  21
 • Super
  7
 • Haha
  5
 • Sladký
  5
 • Cože
  3
 • Tvl
  3
Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat