Vědci objevili nový druh dinosaura, uměl měnit barvu jako chameleon

Vědecká obec paleontologů má důvod k radosti. Vědcům se podařilo objevit a popsat dosud neznámý druh dinosaura. Pravěkého tvora pojmenovali psittacosaurus a zjistili, že byl schopen stejně jako dnes chameleon měnit barvu podle prostředí, v jakém se pohyboval. Díky zachovalé fosílii se podařilo i zrekonstruovat jeho podobu.

Člověk by si mohl myslet, že paleontologie, jakožto věda zabývající se zkoumáním kosterních pozůstatků dávno vymřelých tvorů, musí být nuda. O opaku by ho ale mohli přesvědčit vědci z britského Bristolu. Těm se totiž podařilo objevit zcela nový druh dinosaura.

Během archeologických prací v Číně se podařilo paleontologům vykopat nezvykle zachovalou dinosauří kostru. Fosílie však nepřipomínala žádného z dosud popsaných pravékých ještěrů a tak bylo jasné, že se jedná o naprosto zásadní objev nového druhu.

Objevený dinosaurus byl pojmenován psittacosaurus, což v latině odráží fakt, že má zobák podobný papouščímu. Dle zkoumání zkameněliny ale dospěli vědci k poznání, že papoušek nebyl jediným ze současných zvířat, se kterým měl dinosaurus něco společného. Kvůli vlastní obraně před predátory dovedl podobně jako dnešní chameleoni psittacosaurus měnit barvu tak, že splynul s prostředím.

Psittacosaurus byl dle všeho býložravec, který na zemi žil před zhruba 130 miliony lety. Velikostí připomínal velkého psa a díky dokonale zachovalé fosílii a moderním technologiím se vědcům podařilo vytvořit i jeho věrnou repliku. Předchůdce legendárního triceratopse si tak mohou lidé prohlédnout na vlastní oči.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:03 pondělí 16. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 10
  • 9
  • 9
  • 9
  • 8
  • 8