Jak vypadá tvrdá imigrační politika Austrálie? Evropa by se od ní měla učit!

V neděli se po čtyřech letech dostala loď s uprchlíky až k australské pevnině. | foto: twitter

V roce 2013 zavedla Austrálie přísná imigrační pravidla, která se skládají mimo jiné z blokování lodí převážejících uprchlíky přímo na moři nebo z toho, že pokud vstoupíte do země nelegálně, budete přemístěni do tábora na nějaký okolní ostrov. A tam vás nic dobrého nečeká! Jen násilí, vedro, nedostatek jídla a vody. A počet ilegálních migrantů prudce klesl. Je toto řešení vhodné i pro Evropu?

Australský kontinent je obrovský. Jeho plocha je skoro osm milionů kilometrů čtverečních a Austrálie je šestou největší zemí na světě. Navíc v Austrálii žije jen dvacet tři milionů lidí, takže hustota osídlení je velmi nízká, na její území by se vešly desítky milionů dalších lidí.

O uprchlíky, zvláště ty nelegální z Blízkého východu a Afriky, země ale v žádném případě nestojí. Armáda dokonce natočila spot, kde generál Angus Campbell, který má na starost misi na ochranu pobřeží, říká: Nemáš šanci! Nemáš šanci, že se Austrálie stane tvým domovem.“

Australské úřady nezůstaly pozadu a nechaly v sedmnácti jazycích vytisknout letáky s názvem No way (v překladu: V žádném případě), kde se píše, že každý, kdo připluje do země bez víza, nesmí v Austrálii zůstat. Platí to pro všechny, i pro děti bez doprovodu.

Cílem opatření je hlavně odradit imigranty od nebezpečné a nelegální cesty přes moře a připravit převaděče o jejich zisky. Na druhou stranu nutno dodat, že ostrovní stát je poměrně otevřený pro legální migraci. Každý rok tam přicestuje s pracovním vízem asi dvě stě tisíc lidí a víc než deset tisíc jich dostane azyl.

V neděli do Austrálie pronikla rybářská loď s migranty poprvé po celých čtyřech letech. Policie jich patnáct pochytala, zbytek skupiny – přibližně 20 lidí – se rozutekl do pralesa plného jedovatých hadů a krokodýlů.

Když přežijí, budou deportováni na ostrovy Manus nebo Nauru do uprchlických táborů. V těch jsou podle OSN dlouhodobě porušována lidská práva. Austrálie špatné podmínky v táborech toleruje a využívá je jako odstrašující příklad pro další potenciální ilegální migranty.

Možná by se Evropa mohla v některých věcech inspirovat a zastavit konečně nekontrolovatelný příliv běženců na její území.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 26. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  218
 • Trapas
  14
 • Tvl
  8
 • Haha
  7
 • Sladký
  7
 • Cože
  6
Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat