Příběh fotbalové Plzně: Ruská ruleta dluhů a půjčky od Sparty

Daniel Křetínský, majitel Sparty. | foto: iDNES.cz

Byl to klub na hraně propasti. Dnes je stejně mocný jako ten nejslavnější – pražská Sparta. Sílu Viktorie Plzeň stvořil také Daniel Křetínský, přebohatý muž a majitel Sparty. Dnes se arcirivalové poměří ve šlágru podzimu fotbalové ligy.

Vlastně si hřál hada na prsou. I když to nemohl tušit. Daniel Křetínský, který je podle uznávaného žebříčku časopisu Forbes devátým nejbohatším Čechem s majetkem 13,2 miliardy korun, před rokem 2010 totiž zachránil Viktorii. Ta se motala v propletenci dluhů, jež stvořil tehdejší šéf klubu Miroslav Kříž.

Miroslav Kříž zmizel v roce 2010.

U něj se zastavme, je to zásadní postava. Kříž byl (ano, byl) velký bonviván, miloval drahá vína, jezdil rolls-roycem s neprůstřelnými skly, provozoval golfový klub Dýšina. Do Viktorie přivedl dva zásadní muže jejího pozdějšího rozkvětu – trenéra Pavla Vrbu a záložníka Pavla Horvátha. K tomu také další hráče: Jana Rezka, Davida Limberského, Milana Petrželu. To byl jeho vklad pro budoucí triumfy – přestože za ně nezaplatil.

Ale také to byl člověk, který roztočil ruskou ruletu půjček, kvůli nimž v roce 2010 zmizel. Rok poté jej police prohlásila za mrtvého. Kříž si půjčoval i od Sparty (tedy od Křetínského), navíc jí neplatil za hráče, které do Plzně poslala. Nešlo rozhodně o žádné drobné.

Tomáš Paclík zdraví Dagmar Damkovou, jíž pomohl v roce 2011 do čela komise rozhodčích. Šéf fotbalu Miroslav Pelta s tím byl srozuměn.

V roce 2010 – po Křížově zmizení – vstoupil do Viktorie olomoucký podnikatel Tomáš Paclík a jednou z prvních věcí, které po nástupu udělal, bylo splacení dluhů Spartě. „Byla to firma v reálném krachu. Dávno byla mrtvá. Vložil jsem do Viktorie své celoživotní úspory,“ pronesl v rozhovoru pro lidovky.cz.

V případě Sparty šlo o 40 milionů. Tímto krokem Paclík vyskočil z vleku, byl konec s vděčností velkému rivalovi. A začala plzeňská vzpoura. Od té doby jsou vztahy mezi Paclíkem a Křetínským na nule. Ba co víc, postupně se ještě zhoršují.

Může za to klasická rivalita, ale také například fakt, že Paclík v roce 2011 prosadil změnu v komisi rozhodčích, po níž se do jejího čela dostala Dagmar Damková v zádech s Romanem Berbrem. Tedy duo z Plzně...

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:22 pondělí 29. února 2016. Anketa je uzavřena.

  • 14
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 7