Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Legendy 2022 už tento víkend na Výstavišti Praha!

  Legendy | foto: SPEED archiv

  Po covidem vynucené dvouleté přestávce se opět 28.–29. května odehraje automobilová slavnost Legendy. Na co se mohou návštěvníci těšit, o tom jsme si povídali s jejich zakladatelem Luborem Kosem.

  Někteří návštěvníci už mají dva roky koupené lístky a těší se na Legendy, čím je ten osmý ročník potěší a tak trochu vykompenzuje to dlouhé čekání?

  Mám velkou radost, že nás návštěvníci podrželi a vraceli naprosté minimum vstupenek. Za to jim chci velice poděkovat. Letos to bude restartovací ročník po dvouleté hibernaci a z toho plyne, že Legendy budou minimalističtější. Díky tomu, že na Výstavišti probíhají zásadní rekonstrukční práce, budeme muset oželet dvě aktivity – freestyle motokros a jakékoli jízdy. Areál už to bohužel neumožňuje a do budoucna to ani umožnovat nebude. Z Legend se postupně stává galerie pod otevřeným nebem a budeme více pracovat na tom, aby to byla společensko-kulturní akce. Co se týče hlavního tématu, držíme se původního konceptu z roku 2020, tedy Italská vášeň. Je připravována rozsáhlá přehlídka italských vozů – Alfa Romeo, Fiat, Maserati, Lamborghini, De Tomaso, Pagani. A to nejvíc bude jedinečná přehlídka Ferrari, kterou připravujeme ve spolupráci se Scuderií Praha. Myslím, že se mají návštěvníci opravdu na co těšit, taková přehlídka tu ještě nikdy nebyla a asi ani jen tak nebude. 15–20 vozů od historických až po ty exkluzivní jak z limitovaných edicí, tak těch top strojů.

  Můžeš prozradit něco málo víc?

  Mezi největší klenoty budou patřit La Ferrari a Monza. Ale stále to nebudou ta nej Ferrari, která na Legendách návštěvníci uvidí. Prozradím, že největší hvězdou by mělo být auto spadající do éry youngtimerů.

  Legendy

  Zeptám se jinak, bude tam Ferrari, jehož označení končí písmeny GTO?

  Jedno určitě, domluvené je Ferrari 599 GTO…

  Co další expozice?

  Tradičně velkou prezentaci bude mít Mercedes a AMG, navíc mají horkou novinku, novou generaci modelu SL, takže bude velká expozice historie Mercedesu SL. Shell bude prezentovat nový produkt a na jejich stánku bude možné v neděli sledovat závod F1 v Monaku, který se ve stejném termínu pojede. Legendy budou mít i charitativní rozměr a proběhne dražba dvou velice exkluzivních vozů, které na Legendách ještě nikdy nebyly a budou k vidění pouze na Legendách.

  Zmínil jsi, že se do budoucna nepočítá s jízdami nebo nějakou krátkou rychlostní zkouškou. To ale jde trochu proti původní myšlence, že by Legendy měly být český Goodwood, kde jízdy jsou součástí programu, dokonce i hodně ostré na čas… Není škoda návštěvníky připravit o ten řev motorů, adrenalin, vůni spáleného benzínu a zvířený prach?

  Když se podívám do vzdálenější budoucnosti, pracujeme na konceptu s prozatímním označením Legendy on the road. Bohužel není v České republice areál, kde by bylo možné uspořádat slavnost i s ježděním. Do Bohnic se z mnoha různých důvodů vrátit nelze a areál Výstaviště Praha to do budoucna neumožňuje. Po opravě průmyslového paláce si umím představit, že by se vrátila Grand Tour, tedy spanilá pomalá jízda areálem. Abychom vytvořili exhibiční jízdy s parametry rychlostní zkoušky, na to není prostor a ani povrchy. Tam, kde jsme v minulosti jezdili, je dnes už dlažba, kterou by silné závodní vozy vytrhaly, a je velice nákladné ji uvést do původního stavu.

  Od samého začátku byly Legendy i o zajímavých osobnostech automobilového světa. Bude nějaká zajímavá osobnost na Legendách i letos?

  Bohužel nebude, tohle musíme v restartovacím ročníku také oželet, neumožňuje nám to rozpočet. Ale i tak si myslím, že tam bude řada zajímavých osobností z české automobilové scény, pozvání přijali: Ondřej Klymčiw, Martin Macík, piloti stáje Buggyra, Dominik Střítecký, Richard Chlad, Radim Passer, Filip Turek, Vojta Štajf, Tomáš Ouředníček a mnoho dalších. Věřím, že návštěvníci nebudou zklamaní.

  Legendy

  Jaký je pro návštěvníky připraven doprovodný program?

  Protože se snažíme Legendy celkově posunout výš, bude se o catering starat pořadatel Burger Festu a návštěvníci budou moci vybírat z veganských a vegetariánských pokrmů, bude italská kuchyně a samozřejmě burgery. Catering by měl být rozhodně kvalitnější, než byl. K dispozici bude velká dětská zóna, která přirozeně vyrostla v rámci Výstaviště, ale i klidová zóna pro dospělé. Na tomto místě musím podotknout, že nedoporučujeme, aby návštěvníci na Legendy přišli s dětmi mladšími než šest let. Z průzkumu mezi návštěvníky nám vyšlo, že pro malé děti jsou vystavená auta všechno stejné barevné krabičky, pro rodiče je větší stres malé nudící se dítě ukočírovat a slavnost si pořádně neužijí. Stejně tak nedoporučujeme návštěvníkům brát na slavnost kočárky.

  Když už byla řeč o tom, že Legendy by měly být český Goodwood, tam je doporučen i dress code, chystají Legendy něco takového?

  Přesně tak, chceme se trochu vrátit k té původní myšlence Legend, a proto pro letošní ročník slavnosti návštěvníkům doporučujeme dress code smart casual. Všichni jsme během dvou covidových let v teplákách a vytahaných mikinách tak zvlčili, že bychom se měli opět pěkně obléknout a na Legendy přijít lehce šik. Není to nic složitého, smart casual jsou neformální plátěné kalhoty, tričko s límečkem, případně volnočasové sako. Není to dogma, když někdo přijde jinak oblečený, nebudeme ho u vstupu nijak terorizovat, ale je to doporučení a nakonec do divadla také nechodíme v roztrhaných džínsech.

  Nelze si nevšimnout, že Legendy jsou opět dvoudenní místo třídenního formátu…

  Všechna tato „zeštíhlení“ vyplývají z toho, že se jedná o restartovací ročník po dvou covidových letech, aktuálně ovlivněný tím, co se děje na Ukrajině atd. Vystavovatelé mají omezené budgety, a proto výstava bohužel musí být útlejší. Netýká se to ale exponátů, opět jich budeme mít přes 1000, a i z důvodu, že jsme vyhlásili soutěž krásy a elegance, je zájem vysoký. Dokonce budou pro nejúspěšnější v každé ze tří kategorií prize money, čímž jsou Legendy v České republice jedinečné.

  V současnosti se vše enormně zdražuje, jak je to s Legendami? Nebude pro celé rodiny návštěva Legend příliš drahá?

  Základní vstupné pro dospělého staršího 18 let na jeden den je stanoveno na 599 Kč. Vzhledem k tomu, že všude ceny vyrostly až o 30 %, my jsme zdražili ze 499 na 599 Kč. Na druhou stranu děti a mládež do 18 let v doprovodu dospělého mají vstup zdarma, takže v konečném důsledku jsme levnější. Když třeba dvacetiletý kluk vezme svoji sedmnáctiletou přítelkyni na Legendy, má to jeho přítelkyně zadarmo. (smích)

  Děkujeme za rozhovor.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

  Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

  Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz