Věděli jste, že máme školského ombudsmana? My taky ne, řeší se šikana a on mlčí!

Eduard Zeman se o šikaně v Třebešíně bavit nechce. | foto: koláž Expres.cziDNES.cz

Školský ombudsman Eduard Zeman se odmítá vyjadřovat k šikaně na průmyslové škole v Třebešíně. Za to se na něj snesla kritika například od předsedy studentské České středoškolské unie Štěpána Kmenty.

Málokdo dnes ví, že něco jako funkce školského ombudsmana, která byla u nás zavedena v roce 2014, vůbec existuje. A že se na něj může člověk telefonicky nebo pomocí emailu obrátit, když o šikaně na škole ví a potřebuje s ní pomoci nebo ji nahlásit.

Školský ombudsman Eduard Zeman měl podle bývalého ministra školství Marcela Chládka, který ho do úřadu uvedl, ve školství plnit obdobnou roli jako veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Fotogalerie

A zatímco o Šabatové je na veřejnosti celkem hodně slyšet, školský ombudsman Zeman o sobě nedal vědět ani teď, když se řeší „jeho téma“ - šikana.

Šikana, při níž zemřela učitelka a utrápili ji grázlové z průmyslovky.

Eduard Zeman se - i podle Radiožurnálu - k případu šikany na průmyslové škole v Třebešíně ale nechce vyjadřovat vůbec.

Proč? Na to jsou tu podle něj jiní.

„Co se týká případu školy Na Třebešíně, toto téma komunikuje sama paní ministryně Valachová. Co se týká šikany na školách obecně a jak proti ní postupovat, toto téma komunikuje náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys,“ uvedlo pro Expres Oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství.

Eduard Zeman zkrátka mlčí. Dal o sobě sice vědět krátce před uvedením do funkce, když poskytl rozhovor pro iDNES.cz, v němž popsal, jak moc bude užitečný.

Školský ombudsman Eduard Zeman má ve školství plnit obdobnou roli jako veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Školský ombudsman Eduard Zeman má ve školství plnit obdobnou roli jako veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Dva měsíce od zavedení funkce školského ombudsmana, která ve většině států nemá obdoby, pak ministerstvo školství vydalo tiskovou zprávu o tom, že se Eduard Zeman zabývá 170 případy, z nichž se mu polovina již podařila vyřešit.

Eduard Zeman

Eduard Zeman (1948) je český politik, který byl od 90. let poslanec České národní rady a Poslanecké sněmovny za ČSSD, za vlády Miloše Zemana v letech 1998 - 2002 ministr školství, později člen Strany Práv Občanů ZEMANOVCI.

V roce 2010 za neúspěšně kandidoval za SPOZ ve volbách do Senátu. V minulosti také pracoval jako učitel, byl prezidentem Jihočeské pedagogické unie, Republikové rady APZŠ a člen školské komise ÚVV ČSSD.

„Jsou zde i humornější případy. Například, když si studenti stěžují, že ředitel vyhlásil volno, ale těch, kteří jsou na praxi, se netýká, a musejí tak pracovat, i když jejich kolegové, kteří zrovna praxi nemají, mohou zůstat doma,“ uvedl tehdy s úsměvem Eduard Zeman.

Od té doby je ale ticho a školský ombudsman se na veřejnosti neobjevil ani poté, co Českem otřásá případ šikanování učitelky v Třebešíně.

A důvod? Řeší prý jen jednotlivé případy.

„Pan ombudsman je mediátorem při řešení jednotlivých případů, s kterými se na něj obrací veřejnost. Vzhledem k citlivosti tématu nemůže pan ombudsman o jednotlivých případech podávat podrobnější informace,“ vysvětluje Oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství.

Kolik asi případů může Eduard Zeman v současné době řešit, když většina lidí o existenci jeho funkce nemá ani tušení?

Školský ombudsman je dobře placená trafika

Podle předsedy studentské České středoškolské unie Štěpána Kmenty proto neselhalo v případě šikany v Třebešíně jen vedení školy, ale právě i školský ombudsman.

„Školský ombudsman by měl mít důvěru a být známý tím, že dokáže pomoci. Nicméně takový mediální obraz školský ombudsman nemá. Je otázka, zda má vůbec nějaký obraz,“ řekl pro Radiožurnál Kment.

Nějaký mediální obraz Eduard Zeman má, ale rozhodně není moc pozitivní.

Kritici mu totiž vyčítají, že funkce školského ombudsmana je pouze jeho „trafikou“ za zásluhy pro bývalého ministra školství a pro samotného Zemana jen výnosný byznys.

Ten to ostatně mimoděk potvrzuje i tím, že ve své funkci - řekněme si to upřímně - právě teď nedělá vůbec nic, dokonce se ani veřejně nevyjadřuje.

Chcete se školským ombudsmanem řešit případ, který vás trápí? Napište mu na ombudsman@msmt.cz nebo zkuste telefonní číslo234 812 211. Snažili jste se vyřešit případ šikany se školským ombudsmanem? Pomohl vám, nebo se naopak nikdo neozval? Napište nám tip@expres.cz

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:51 25. června 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  62
 • Super
  35
 • Cože
  15
 • Haha
  12
 • Sladký
  12
 • Tvl
  11
Komentáře