Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

jít naiDNES.cz
Premium

Heřmánek a Donutil válčí přes syny

Při oslavách 30 let Divadla bez zábradlí byla legrace. | foto: Pavel Dvořák/Tilen Vajt

Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu, a v herecké branži toto tvrzení platí dvojnásob. Být nositelem slavného příjmení zkrátka něco znamená. Martin Donutil (30) se pyšní tím, že jde ve stopách svého otce, Karel Heřmánek ml. (32) nedávno převzal po rodičích divadlo a vypadá to, že slavní otcové si přes děti neváhají vyřizovat staré účty.

I když se herci rádi tváří, že jsou nejen v zákulisí velcí kamarádi, není to vždy tak úplně pravda. Showbyznys je vysoce konkurenční prostředí, proto když se chce někdo udržet na vrcholu, nepustí si do rajonu jen tak kolegu, který by mohl být za chvíli lepší než on. Pro příklad není třeba chodit daleko. Třeba Miroslav Donutil dnes patří mezi tuzemskou uměleckou elitu, avšak vždycky to tak nebylo. Od spolužáků z JAMU Karla Heřmánka, Jiřího Bartošky a Pavla Zedníčka se dočkal podrazu – kdysi se zasloužili o to, že nezískal angažmá v pražském Divadle Na zábradlí, ale zůstal sedět v Brně.

Silný ročník na JAMU

Mladí kluci, kteří studují uměleckou školu, rádi vyhledávají společnost kamarádů. „Všechny čtyři ročníky se prolínaly a bylo jedno, jestli jste byl v prvním, nebo ve čtvrtém. Celá plejáda dnešních vynikajících herců, kteří tehdy v Brně studovali, procházela Janáčkovou akademií múzických umění jako jedna parta,“ řekl na adresu studentských let Miroslav Donutil. 

Problém nastal až později, když mladí pánové začali být slavní a každý z nich si musel hlídat výnosné působiště, aby měl z čeho živit rodinu. Bývalí spolužáci se tak najednou změnili v konkurenci, která mohla někdejšímu parťákovi ze studií snadno vyfouknout lepší roli. Karel Heřmánek měl v roce 1982 na kontě už slušnou řádku rolí a byl populární nejen díky svému uhrančivému pohledu, ale i díky rodinnému filmu Krakonoš a lyžníci, jenž se dočkal řady repríz zejména ve vánočním čase.

Karel Heřmánek předal divadlo synům a už si jen užívá zaslouženého klidu.

I Jiří Bartoška platil za vyhlášeného krasavce, po němž šílela řada žen, a šel proto z role do role. Pavel Zedníček se svým charakteristickým knírem byl zase znám jako vtipálek a šprýmař a jeho subtilní postavu měla ráda i kamera. Totéž se už ale nedalo říct o čtvrtém spolužákovi, Miroslavu Donutilovi. Ten byl sice v Brně velmi populární díky účinkování v Divadle Husa na provázku, přesto jeho sláva končila u Devíti křížů.

Přečetli jste jen část článku. Pokračujte s
Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat

   Vezmeme vás na titulní stranu
   Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
   • schránka
   • Přihlásit Můj účet
   EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Speed
  • jít naiDNES.cz