Právní expert: Co hrozí majiteli sauny, která usmrtila matku s dcerou?

Dvěma ženám na Jičínsku se sauna stala osudnou. | foto: Policie ČR

Matka s dcerou, kterým se stala osudným návštěva domácí sauny, podle odborníků zahynuly krutou a nepříjemnou smrtí. Nese za jejich smrt někdo odpovědnost? A hrozí někomu soud?

Ženy se snažily ze sauny dostat stůj co stůj. Vyrazit dveře ani okno se jim ale bohužel nepodařilo. Klika se totiž nešťastnou náhodou ulomila a okénko ani dveře nedokázaly nešťastnice vyrazit. Tím si navíc život ještě víc zkrátily, při pohybu totiž potřebuje tělo víc kyslíku, kterého se v malé chatce plné horkého vzduchu příliš nedostává.Již dříve upozorňovali odborníci na výstavbu domácích saun, že parní lázeň na Jičínsku byla špatně konstruovaná. Obvykle se totiž nepoužívá klika, ale petlice a okna by měla být taková, aby se dala otevřít zevnitř. Obvykle se instaluje také alarm nebo termočidlo, které dokáže saunu vypnout v případě přehřívání. Nic z toho ale majitelé sauny neudělali.

Nešťastnou událost nyní šetří jičínská policie. Zda bude v případu někdo obviněn, nebo se uzavře jako nešťastná událost, zatím není zřejmé. Podle právního experta nebude jednoduché situaci vyhodnotit, ale i přesto je zde riziko postihu. „Z informací dostupných z médií se prozatím stran zavinění vlastníků předmětné stavby jeví, že se dopustili nanejvýš o zavinění ve formě nedbalostního jednání,“ řekla Expresu právnička Marcela Oškrdová.

Pro právní posouzení skutku bude záležet nejen na majiteli, ale případně i na zhotoviteli sauny nebo na další osobě, která mohla zavinit usmrcení žen. V případě, kdy jde o kamarády, kteří použijí saunu svých přátel, je to prý pochopitelně trochu jiné, ale pořád je zde riziko soudního popotahování kvůli nedbalosti poměrně velké. Rodina pozůstalých tak může náhradu újmy. „Návrh na uložení povinnosti obviněnému nahradit poškozenému újmu musí poškozený učinit nejpozději u hlavního líčení před zahájením dokazování. Výši náhrady nemajetkové újmy stanoví soud individuálně s přihlédnutím ke specifickým okolnostem každého případu,“ dodala Oškrdová.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 17. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  11
 • Super
  10
 • Cože
  10
 • Haha
  9
 • Tvl
  9
 • Sladký
  6


Komentáře