Rytmus bojuje proti rasismu: Chce dát auto Romům, Slováci budou hlasovat

Rytmus vystoupil proti rasismu. | foto: Ocko.tv

„Daruješ auto Romovi, nebo ho raději necháš rozbít?“ ptá se Rytmus a slovenský youtuber Gogo, kteří participují na nové kampani proti rasismu. Vybrali automobil, jeli do romské osady a našli rodinu, které ho věnují. Jestli se k nim však dostane, je v rukou veřejnosti.

Romský rapper Rytmus a youtuber Gogo se rozhodli na Slovensku zapojit do sociálního experimentu, který má ukázat, na kolik jsou Slováci rasističtí.Jejich úkolem v rámci projektu Náš názor bylo najít romskou rodinu, které by věnovali automobil, pouze ovšem v případě, že k tomu veřejnost hlasováním svolí.

Ojeté vozidlo momentálně visí na jeřábu v Bánské Bystrici, kde setrvá ještě tři týdny.

Pakliže lidé v rámci bezplatné aplikace odhlasují, že nesouhlasí s předáním vozu romské rodině, auto bude svrženo z výšky na zem, a tím zlikvidováno.

Skončí vozidlo u romské rodiny nebo ve šrotu?

Skončí vozidlo u romské rodiny nebo ve šrotu?

Jde přitom o pracující rodinu s třemi dětmi. Cílem projektu je udělat průzkum ve společnost a rozpoutat veřejnou diskuzi, což se také povedlo. Na Rytmusově Instagramu se vyrojily desítky různorodých komentářů.

Bouřlivá reakce veřejnosti

Pochvalné i nenávistné, některé dokonce podnětné, nutící k zamyšlení.

„Tímhle akorát rasismus podporujete,“ stojí v komentářích.

„Proč dostane slušná romská rodina auto a slušná bílá ne? Tak ať ho dostanou obě, aby nebyla diskriminace,“ tvrdí jeden z diskutérů.

Rodina, které by měl vůz připadnout, patří mezi pracující.

Rodina, které by měl vůz připadnout, patří mezi pracující.

Podle tvůrců projektu je třeba vnuknout lidem myšlenku, že Romové mají v životě zcela odlišnou startovací čáru. Narodí se v ghettu a často nemají na výběr, kudy se bude jejich cesta ubírat. Je tedy nutné zvažovat spíše možnosti, jak podobné determinaci zabránit, než komunitu vyčleňovat.

„Pleteš si předsudky a osobní zkušenosti. Měl jsem celý život ghetto za barákem, takže jsem si opravdu zažil dost,“ tvrdí další z komentujících.

„Co to udělat naopak? Že byste dali auto bílým lidem a ptali se Romů, či by jim ho dali, nebo nedali,“ zní virtuálním světem.

Rytmus zavítal do romské osady.

Rytmus zavítal do romské osady.

Vyjádřila se dokonce i Romka: „Na Slovensku je opravdu mnoho rasistů. Jsem Romka, žiji už 15 let ve Spojených státech, kde jsem vystudovala, pracuji, cestuji po světě. To ale někteří Slováci nechtějí slyšet, protože v jejich očích když jsi Rom, musíš být negramotný.“

Sám Rytmus reagoval pouze na zdlouhavé přehnané komentáře, kterým se spíše vysmál.

„Nedočetl jsem to, protože jsem zacítil tvoje předsudky. Cením si, že píšeš tříkilometrový komentář a pak napíšeš, že je ti to jedno.“

Hlasovali byste pro, či proti svržení auta?

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 29. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  124
 • Super
  28
 • Tvl
  15
 • Cože
  10
 • Haha
  8
 • Sladký
  7


Komentáře