Praha 8 vybízí ke sběru víček pro nemocné dítě: Proč to je zbytečnost a nesmysl?

Víčka nikomu opravdu nepomůžou! | foto: Expres

Radnice na Praze 8 vybízí své občany, aby přispěli do sbírky víček pro nemocnou Áju, která potřebuje speciální ortopedickou postel. Kontejnery na víčka umístila dokonce i do škol. Lidem se ale tento krok nelíbí a radnici vyzývají, aby se nad ním důkladně zamyslela. Proč?

Nemocná Ája Rybáková (13) trpí dětskou mozkovou obrnou. Protože žije s maminkou sama, nemají peněz nazbyt. Ája by však potřebovala speciální polohovací postel, protože z polohy vleže se kvůli ochablým svalům sama neposadí. A právě na tu nyní na Praze 8 občané svorně sbírají víčka, k čemuž je radnice vybízí prostřednictvím svého Facebooku. Do sbírky se již zapojili zaměstnanci Hygienické stanice hl. m. Prahy, policisté z Obvodního ředitelství policie Praha III a také mnoho mateřských a základních škol. Zní to hezky, že?Má to ale háček. Cena polohovacího lůžka, které by Ája dokázala sama ovládat, je 36 220 korun. Cena za jedno víčko je však při výkupu opravdu mizivá. Aby se skutečně vybralo tolik peněz, muselo by do sbírky přistát 5174 kilogramů víček. Abyste získali 1 kilogram víček, museli byste si koupit 500 láhví Dobré vody, což by stálo zhruba 5500 korun. Což by znamenalo, že pro získání potřebného množství víček by někdo musel koupit balenou vodu za 28 458 573 korun!

Jistě sami uznáte, že takový způsob sbírky je tudíž naprostý nesmysl a daleko efektivnější by bylo, kdyby nadace zkrátka vybíraly peníze na pomoc dětem rovnou. V konečném důsledku by to samotné dárce stálo mnohem méně, než neustále v dobré víře nakupovat balenou vodu, „aby člověk mohl dát víčka těm děckám“, jak s oblibou argumentují především útlocitné staré paní.

Radnice se sice pyšně honosí tím, že díky sběru víček se v únoru roku 2017 podařilo vybrat 58 tisíc na ortopedický vozík pro nemocného Honzíka, avšak jedním dechem dodává, že na konto přispěli finančními dary také zastupitelé hnutí ANO, pacienti nemocnice Na Bulovce a také zákazníci několika pražských prodejen Billa. Bez nich by vybírání potřebného obnosu trvalo podstatně déle, což si bohužel řada lidí neuvědomuje.

Je ale i spousta takových, kterým se tento postup nelíbí a v komentářích na webu radnice na to opakovaně upozorňují. „Jak může instituce, která by měla ekonomicky hospodařit s penězi nás všech, podporovat takovou neekonomickou a nelogickou pomoc? Existují spousty efektivních způsobů, jak peníze vybrat (alespoň že tam máte i odkaz na účet, kam se dají vložit peníze), ale tohle je nesmysl!“ myslí si diskutující Klára W. „Proč MČ P8 raději nezpropaguje dárcovskou sms? Proč nepodpoří některou z místních firem, aby přispěla ve stejné výši jako obyvatelé P8? Proč raději zatěžuje rodinu dívky, která má dost jiných starostí, než řešit víčka?“ přidává se Inka B., stejně jako řada dalších.

Pokud tedy budete mít touhu přispět na nějaké bohulibé účely, raději upusťte od záměru sbírat víčka. Najděte si číslo bankovního účtu dané nadace a vámi zvolenou částku organizaci odešlete rovnou. Recyklovat plastové uzávěry PET láhví je sice rozhodně chvályhodné, avšak s charitou to nemá co dělat!

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:14 11. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  31
 • Haha
  8
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
 • Cože
  7
 • Tvl
  7


Komentáře