Německo připouští: 75 % migrantů budeme živit dávkami i 10 let

K útoku došlo poté, co v uplynulém týdnu do Itálie dorazilo přes 4500 uprchlíků. | foto: reprofoto liveleak.com

Tři čtvrtiny uprchlíků v Německu bude dlouhodobě nezaměstnaných a bude žít ze sociálních dávek. Pro list Financial Times to potvrdil vládní komisař pro přistěhovalectví, uprchlíky a integraci Aydan Özoguz. To je ovšem hořká pilulka pro Angelu Merkelovou, která se v září pokusí o další znovuzvolení do pozice kancléřky.

„Pouze čtvrtina až třetina nově příchozích vstoupí na pracovní trh v příštích pěti letech, pro mnoho dalších budeme potřebovat až deset let,” uvedl německý komisař Özoguz. Institut pro výzkum v oblasti zaměstnání (IAB) oznámil, že například pouze 45 % z celkového počtu syrských utečenců absolvovalo školní docházku. Na druhou stranu je vysokoškolsky vzdělaných 23 %.Spolkový úřad práce zase oznámil, že míra zaměstnanosti mezi uprchlíky je bídných 17 %. Práci přitom hledá 484 000 migrantů, což činí padesátiprocentní nárůst proti loňským 322 000 z července 2016.

Číslo nových 178 500 oficiálně nezaměstnaných eviduje i takové, kteří nejenže nemají práci, ale ani se neúčastní jakýchkoliv vzdělávacích a jazykových programů. „Došlo k posunu vnímání. Množství z prvních syrských uprchlíků, kteří se dostali do Německa, byli lékaři a inženýři, jenže je následovalo mnohem více těch bez znalostí a dovedností,” říká komisař Aydan Özoguz.

Představy Angely Merkelové, že příchod takového množství nových pracovních sil v produktivním věku pomůže ukončit nedostatek kvalifikovaných pracovníků v Německu a zároveň odstraní demografickou krizi, se ukazují jako naprosto nereálné.

Stejně jako nadšená slova šéfa automobilky Daimler Dietera Zetscheho, který prohlásil, že uprchlíci mohou položit základy pro příští německý hospodářský zázrak.

Fotogalerie

Komentáře