Dobrý nápad Zelených! Berlínské ulice ponesou nové africké názvy

  •   20:53
  • diskuse

Za přejmenování ulic bojuje zelený aktivista tmavé pleti, pedagog Bertrand Njoume. | foto: koláž Expres.cz

Německo se mění. Nejvíce i vlivem nových kultur, které oplodňují zemi o nové myšlenky a úhly pohledu. V tomto smyslu zaujme aktivita strany Zelených v Berlíně za přejmenování některých ulic na nové. Jedná se zejména o ty, které nesou jména německých koloniálních postav, které mohou obyvatelé afrického původu nést s nelibostí.

V současnosti se jedná o třech názvech míst v Berlíně spojených s dobou rasismu a kolonizace. Ty mají být symbolicky nahrazeny jmény afrických hrdinů bojujících proti útlaku. Konkrétně se jedná o Petersallee, Luderitz Street a Nachtigalplatz. Za jejich přejmenování bojuje zelený aktivista tmavé pleti, pedagog Bertrand Njoume.Kolonizátor Carl Peters (1856–1918) byl zakladatelem Německé východní Afriky a dnešní obyvatelé Tanzanie ho vnímají jako člověka s rukama potřísněnýma jejich krví. Adolf Lüderitz (1834–1886) se zase zasloužil o vzniku Německé jihozápadní Afriky, kde oklamal namibijské obyvatele při skupování pozemků. Poslední z trojice jmen je lékař Gustav Nachtigal (1834–1885), říšský komisař pro Německou západní Afriku. Přestože byl spíše badatelem a nijak se kontroverzně „neproslavil“, ani jeho nejspíš není politicky korektní připomínat.

A kdo má stará jména nahradit? Mluví se například o Nzinze Mbande (1583–1663), královně Ndongo z Angoly, nebo královně matce z někdejšího ashantského království jménem Yaa Asantewaa (1863–1923), ležícího na území dnešní Ghany. Mluví se též o Martinu Dibobem (1876–1922). Ten žil šestadvacet let v Berlíně a byl původně živoucím exponátem prodejní výstavy, která prezentovala život v Africe.

Kritéria pro nová jména v duchu multikulturalismu jsou i v boji proti útlaku. Nzinga organizovala boj proti Portugalcům, Asantewaa podnítila povstání proti Britům a Dibobe se stal politickým aktivistou za rovnoprávnost Afričanů v Německu.

Pokud by došlo k námitkám proti některému z navrhovaných jmen, jsou k dispozici úřadům i další kandidáti. Jmenovitě nositel Nobelovy ceny za mír Wangari Maathai z Keni, kamerunský král Rudolf Manga Bell nebo jihoafrická zpěvačka Miriam Makeba.

Fotogalerie

Komentáře