Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Úsměv, reformy a ženy! Co skrývá saúdský princ bin Salmán?

    Mohamed bin Salmán | foto: APProfimedia.cz

    Teprve minulý rok se stal korunním princem Saúdské Arábie, a to v podstatě náhodou. Hned se ale pustil do práce a začal svou zem přetvářet k lepšímu obrazu – rozhodl se zbavit ji závislosti na ropě, zatočit s korupcí i radikálním islámem. Svérázné způsoby ale dávaly tušit, že Mohamed bin Salmán nemá na hlavě zrovna svatozář, což se potvrzuje nyní, kdy je hlavním podezřelým v případu brutální vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Kdo vlastně kontroverzní následník saúdskoarabského trůnu je?

    Ještě před pár lety měl Mohamed bin Salmán k titulu korunního prince Saúdské Arábie zatraceně daleko. Honosil se jím nevlastní bratr krále Salmána Mukrín, kterého pak v roce 2015 nahradil králův synovec Mohamed bin Nájif.

    Ani ten se ale na trůn nakonec nepodívá. Teprve minulý rok se totiž dozvěděl šokující novinu – samotný král ho následnictví zbavil kvůli závislosti na lécích proti bolesti, které prý výrazně ovlivňovaly Nájifovo rozhodování. A právě tehdy přišla velká chvíle Mohameda bin Salmána.

    Ačkoliv letos v červnu uplynul od jeho nástupu do funkce teprve rok, stihl bin Salmán učinit hned několik zásadních a často dost pikantních rozhodnutí. Vzhledem ke stáří krále je totiž faktickým vůdcem země právě on.

    Jeden z mužů, kterého Turecko označilo jako podezřelého v kauze zmizení saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, často dělal na zahraničních cestách doprovod saúdskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi.

    Až do vraždy novináře a kritika saúdskoarabského režimu Džamála Chášukdžího, kterou podle mnoha indicií právě korunní princ nařídil, si budoval tvář reformátora. Reformátora nejen svojí země, ale také islámu.

    Byl to například právě on, kdo povolil ženám v Saúdské Arábii řídit auto či navštěvovat sportovní utkání. Dal také zelenou různým formám zábavy, které bývají v muslimských zemích zapovězeny, třeba festivalům či kinu. Oporou při prosazování změn mu byl jeho velký přítel ze Západu, americký prezident Donald Trump

    Kromě uvolňování přísných bezpečnostních pravidel také bin Salmán vyhlásil válku radikálnímu islámu.

    Velmi výrazným a také hojně diskutovaným krokem byl jeho listopadový zásah vůči vysoce postaveným a vlivným mužům země. Mohamed bin Salmán nechal pozatýkat desítky princů, miliardářů a politických činitelů a nechal je uvěznit v hotelu v Rijádu. Mezitím dal pokyn zablokovat stovky bankovních účtů a nechal zkonfiskovat majetek za stovky miliard dolarů.

    Kritiky jeho reformátorských kroků držel Salmán v tomto luxusním hotelu.

    Důvod? Princ se prý rozhodl bojovat s korupcí, chce snížit státní dluh a zbavit Saúdskou Arábii finanční závislosti na vývozu ropy.

    Ve skutečnosti se ale chytrým tahem, který dopadl třeba na jednoho z nejbohatších mužů světa, prince Al-Valída bin Tálala, zbavil všech kritiků své reformační politiky. V cestě mu najednou nikdo nestál a princova pozice nabyla neskutečné síly.

    V Jemenu bojuje hladomorem

    Ukázkou toho, že princ Mohamed bin Salmán je mnohem víc rázným a vypočítavým politikem než sympatickým miláčkem davů, je i saúdskoarabská účast na válce v Jemenu.

    V Jemenu se válčí od roku 2015, kdy šíitští Húsíové povstali proti vládě prezidenta Abda Rabúa Mansúra Hádího. Tehdy šlo o vyvrcholení napjaté situace v zemi, jejíž vláda nebyla schopna čelit útokům teroristické organizace al-Káida, sužovala ji korupce a bída.

    Právě Saúdská Arábie se v konfliktu velmi výrazně angažuje, vede dokonce koalici bojující za oficiální vládu proti húsíjským povstalcům, kteří jsou naopak podporováni Íránem. Konflikt má i náboženské pozadí – Saúdové jsou hlavními reprezentanty sunnitské větve Blízkého východu, Íránci zase té šíitské. A nevraživost mezi oběma stranami je přímo vyhlášená.

    Bin Salmán se výrazně angažuje ve válce v Jemenu.

    Právě co se jemenského konfliktu týče, je Saúdská Arábie v čele s Mohamedem bin Salmánem často ostře kritizována humanitárními organizacemi. Důvodem je způsob boje, kdy Saúdové často bombardují civilisty a cíle, které slouží k zásobování válečných oblastí jídlem a léky.

    Často se proto říká, že se koalice vedená Saúdskou Arábií snaží válku vyhrát hladomorem. A kritiku si za to získávají také západní spojenci, třeba Spojené státy či Velká Británie, které zemi výměnou za ropu zásobují zbraněmi.

    Saúdský korunní princ s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Velká Británie podporuje koalici vedenou Saúdskou Arábií ve válce v Jemenu.

    Mnoho indicií tedy ukazuje, že Mohamed bin Salmán rozhodně není žádným svatouškem. Stojí opravdu i za vraždou novináře a kritika tamního režimu Džamála Chášukdžího? 

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 23:33 úterý 19. února 2019. Anketa je uzavřena.

    • Tvl
      38
    • Super
      25
    • Cože
      15
    • Haha
      13
    • Sladký
      13
    • Trapas
      8
    Vybrali jsme pro vás

    VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

    Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

    Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

    Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

    Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

    Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...