Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Vary
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Nepoučitelné Vary: Organizátoři si nejdříve sypou popel na hlavu a pak zase ignorují pravidla

  Jiří Bartoška by měl mít ve voze s cizím řidičem respirátor. | foto: Pavel Dvořák, Tilen Vajt, Ivan Kahún

  Organizátory karlovarského festivalu sice prý mrzí, že téměř nikdo z hostů během slavnostního zahájení nedodržoval nařízení Ministerstva zdravotnictví o povinném zakrytí dýchacích cest respirátory nebo nanorouškami, festivalový prezident Jiří Bartoška přesto v neděli večer po večírku jednoho z partnerů nasedl do jedné z luxusních limuzín, které ve Varech fungují jako pendl pro vyvolené, aniž by měl nasazený respirátor.

  Jiří Bartoška a jeho tým v popředí s Kryštofem Muchou mají za sebou velmi náročné měsíce. Nejenže museli přesvědčit své partnery, aby jim ponechali svou přízeň, ale museli i vymyslet, jak uspořádat filmový festival a dodržovat všechna protiepidemická opatření. Zprvu se zdálo, že mají dokonalý plán.

  „Ke spolupráci jsme přizvali Petra Smejkala ještě předtím, než vzal tu vládní roli. Je to pravidelný návštěvník festivalu a náš kamarád. V poslední době jsme pak velmi intenzivně jednali s karlovarskou krajskou hygienou. Tím, jak si prošli těžkým obdobím, velmi dobře se s spolupracuje, protože jsou zoceleni,“ odpověděl Mucha před zahájením festivalu na dotaz, jak často si poslední půlrok volal s hygieniky a epidemiology. Postěžoval si, že kvůli vládním zmatkům a špatné epidemické situaci v Česku bylo pro ně těžké na festival dostat velká jména.

  „Reputace České republiky nebyla dobrá, v amerických médiích byly velké články o tom, jak je možné, že relativně bohatá, malá země ve středu Evropy na tom může být s covidem-19 hůř než Brazílie. To tam bohužel dost zarezonovalo i v tom filmovém prostředí, ti lidé byli najednou váhaví,“ dodal ředitel festivalu Mucha.

  Pak přišel den D a vše bylo jinak, převážně kvůli aroganci a elitářství. Po obyčejných návštěvnících festivalu organizátoři vyžadují, aby předložili svou bezinfekčnost. Ti nesmí bez ochrany dýchacích cest vstoupit nejen do žádného z kinosálů, ale ani do uzavřených prostor. Zato „ti nahoře“ se chovají jinak.

  To nadzvedlo ze židle i epidemiologa Rastislava Maďara, který neměl pro tohle chování sebemenší pochopení.

  „Když máte jít příkladem ostatním, ale nějak to nevyjde. Když máte ukázat, že jsme v tom všichni společně, ale zase nic… Díky všem, kteří tam poctivě respirátory nosí, i když to příjemné není nikomu. Za deset dní se otevírají školy, fakt nepotřebujeme dávat deltě tolik prostoru,“ napsal Maďar na svůj twitterový účet.

  Přidal se k němu i prezident Miloš Zeman, který volil ostřejší slova.

  „Jednou jsem řekl neuctivou poznámku o snobské sebrance, to bylo při jiných příležitostech, mám dojem, že to byl Český lev, a dnes tahle snobská sebranka na karlovarském filmovém festivalu předvádí, že jsou něco jako nadlidi. Oni mohou nakazit sebe a jiné. Tam může být při tomto počtu silné ohnisko nákazy,“ uvedl prezident pro Blesk.cz.

  Popel na hlavu si sypal i festivalový epidemiolog Petr Smejkal, který se snažil během rozhovoru pro Blesk situaci na zahájení bagatelizovat. Zapomněl ale, že pořízené fotografie jsou všeříkající.

  „Nás to mrzí, protože jsme chtěli a strávili jsme tím hodně času, aby ten festival byl co nejbezpečnější, jaký v téhle době může být. Včetně bezinfekčnosti, jejíž potvrzení máme všichni na rukou, dokonce se tady i očkuje. Ačkoli hostesky vyzývaly lidi, aby si nasadili respirátory, někteří si je nenasadili. A já přiznávám, že jsem si ho také nasadil pozdě, hrozně mě to mrzí. Ale musím říct, byl jsem ještě na dvou dalších filmových představeních a všichni mají roušky, všichni to dodržují, tak snad to byl jen ten úvodní večer. Musíme být přísní a musíme být nejpřísnější sami na sebe,“ vysvětlil redaktorům deníku Blesk Smejkal, který ale asi musel být v tom případě na jiné akci. 

  Na zahájení nikdo nikoho neupozorňoval, aby si lidé nasadili respirátor. A jak jsme již informovali, minimálně čtyři celebrity náramek dokazující jejich bezinfekčnost neměly.

  Z toho je tak zřejmé, že kontrola jejich vlastních pravidel nebyla stoprocentní, což se s ohledem na to, že do Varů přijeli lidé z celé republiky, může brzy vymstít. Prezident festivalu Jiří Bartoška navíc stále chodí bez respirátoru, přestože by neměl, aspoň ne tak, jak jsme ho vyfotili, když nasedal do limuzíny, která ve Varech funguje jako taxi pro privilegované hosty.

  Bartoška sice může mít výjimku z nošení respirátoru, jelikož prodělal vážnou nemoc, ale cesta v uzavřeném voze s cizím řidičem, přestože jsou nejspíše oba plně očkovaní, může být i tak riziková. Navíc příkladu je vždy třeba, dokud se organizátoři festivalu nezačnou řídit vlastními pravidly, nebudou je dodržovat ani jejich hosté. 

  Snad se pak nebude vina zase házet na vládu, která měla zasáhnout, a každý převezme svou osobní zodpovědnost. Příkladem by měl jít jakýkoliv prezident, ne pouze ten na Hradě.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

  Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

  Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

  Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

  Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

  Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  Komentáře

  Právě čtete

    Mohlo by vás zajímat

    Vezmeme vás na titulní stranu
    Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
    • schránka
    • Přihlásit Můj účet
    EXPRES

   • Zprávy
   • Celebrity
   • Jen pro muže
   • Sport
   • Video
   • Volby
   • Speed
   • jít naiDNES.cz