Jitka Schneiderová bojuje za pěstounskou péči. Vzala by si sama dítě?

Jitka Schneiderová letos na filmový festival do Karlových Varů nejela jenom kvůli bujarým večírkům, ale její cesta měla mnohem smysluplnější cíl. Oblíbená herečka se jako ambasadorka kampaně „Hledáme rodiče“ rozhodla změnit celou legislativu, aby se děti z ústavní péče mohly jednodušeji dostávat do péče pěstounské. Vzala by si pak sama jedno dítko?

S Davidem Švehlíkem má Jitka Schneiderová dceru Sofii, se kterou má tak blízký vztah, že ji každý večer ukládá do postele.

Podobné pouto by si přála pro každé dítě, které je momentálně v ústavní péči. A takových dětí má být přes osm tisíc. I proto před lety začala spolupracovat s organizací Hledáme rodiče.

„Hledáme rodiče, podporujeme pěstounské rodiny a hlavně vyhledáváme nové pěstounské rodiny, které by byly schopné přijmout děti, aby nemusely končit v ústavu. Dát jim bezpečí, pocit lásky a city. Když totiž umístíte do ústavu ty nejmenší děti, ví se, že do osmi měsíců života se vytváří citové vazby: láska, pocit bezpečí, že někam patří. Je to moc důležité. V ústavech máme osm tisíc dětí. Pokud děti nemohou ze závažných důvodů být se svými biologickými rodiči, chceme, aby i na čas šly k pěstounům,“ svěřila se nám Schneiderová, která by ráda změnila legislativu, aby z pěstounů byli profesionálové.

Přitom odmítá, že by se lidé hlásili právě kvůli penězům. „Jsem šokovaná, jak si někdo může myslet, že pěstouni to dělají pro peníze. Je to nehorázná myšlenka. Kdyby si ty informace lidé zjistili, dozvěděli by se, že na průměrně zdravé dítě dostávají dvanáct tisíc a šest tisíc příspěvek. Maminka ale zůstává doma a živí je jenom otec. Budu ráda, když ty mýty spadnou,“ rozčílila se herečka, podle níž je hlavní problém při změně legislativy nestabilita předchozích vlád.

„Vždy jsme něco domluvili, a padla vláda. Neustále se vše vysvětluje dokola. Na Slovensku je zákonem dané, že děti do sedmi let se nesmí umisťovat do ústavu. Neříkáme, že ústavy jsou špatné, jde o záchranný člun. Je tam ale osm tisíc dětí, což je alarmující číslo. Dalo by se to vyřešit. Po celém světě to funguje,“ říká Schneiderová, které jsme se zeptali, zda by si pak také vzala dítě do pěstounské péče.

„Je to častá otázka. O adopci jsem neuvažovala. Přemýšlela jsem o tom, jak by vypadala pěstounská péče. Musíte to dítě za nějaký čas odevzdat. Prioritou je vrátit dítě mamince domů. Takže neříkám, že ne, ale momentálně dělám vše pro to touto propagací,“ uzavřela Schneiderová.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:37 úterý 5. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

  • 23
  • 23
  • 23
  • 22
  • 22
  • 22