Leoš Mareš má problém! Televizní rada řeší jeho kulturistu z Mauthausenu

Leoš Mareš mluví rychleji, než přemýšlí. | foto: iDNES.cz

To se Leošovi nepovedlo. Myslel si, že je vtipný, a přitom nadzvedl ze židle značnou část diváků, kteří sledovali slavnostní předávání ankety Fotbalista roku. Marešův poslední moderátorský vtípek musel řešit i sám generální ředitel ČT.

Moderátor Leoš Mareš se dostal do hledáčku rady České televize kvůli nevhodnému žertu. Během moderování Fotbalisty roku použil slovní spojení kulturista z Mauthausenu. Koncentrační tábor Mauthausen přitom patřil mezi nejtěžší nacistické vyhlazovací lágry. Z více než sedmi tisíc Čechů, kteří jím prošli, přežily necelé tři tisíce.

Na Marešův kontroverzní skeč upozornil člen rady Zdeněk Šarapatka samotného šéfa České televize. „Chtěl jsem požádat pana generálního ředitele, pokud bude i příště podobnou akci moderovat Leoš Mareš, zda byste ho předem upozornili, aby vypustil ze své moderace vtípky typu, že je někdo kulturista z Mauthausenu,“ požádal Petra Dvořáka Šarapatka s tím, že si nejvíc stěžovali diváci, jejichž rodiče či prarodiče v koncentračních táborech zemřeli a Marešův vtípek je velmi zasáhl a urazil.

Chápu, že se mladší generace zasměje, protože nemají historické konsekvence, ale bohužel řada starších diváků, kteří jsou dětmi pamětníků nebo přímými pamětníky, se těmto vtípkům nesmějí,“ dodal radní.

Chybu uznal i sám generální ředitel televize Petr Dvořák, který sám dostal několik znepokojených emailů. „Co se týče této nešťastné poznámky, tak podle mých informací ve scénáři nebyla. A jelikož se jednalo o živý přenos, nemohlo dojít k žádnému zásahu, který by tomu mohlo zabránit. Jelikož jsem podobnou výtku do mailu dostal i já, už jsme ji adresovali jak organizátorům akce, tak i těm, co ten přenos připravovali. A rozumím rozčilení spíše starší generace, která si ten kontext spíše spojuje s těmi neblahými událostmi,“ sdělil podle záznamu z rady České televize Dvořák.

O vyjádření jsme požádali i samotného moderátora. „Text je parafrází textu skladby Svalnatec z roku 2001, kde se zpívá „To nemá cenu, mně říkali kulturista z Mauthausenu“ kde vysvětluji, že mě celé dětství a mládí tato narážka na moji postavu provázela. Říkala to o mně má babička a další příbuzní. Za celých 16 let, co tento text existuje, jsem nezaznamenal jedinou připomínku. V pořadu Fotbalista roku se jednalo o dopředu natočený videoklip, který se samozřejmě schvaloval a byl bez připomínek. Znovu chci připomenout, že slovní spojení „Kulturista z Mauthausenu“ je obecně známé, já jsem ho nevymyslel, ale naopak jsem jím byl velmi často označován, což jsem v textu glosoval,“ sdělil Expres.cz Mareš, který tak vyvrátil, že by s tímto výrokem nešlo dopředu cokoliv dělat, jak se snažil tvrdit Dvořák.

Zajímavé je, že na Marešův přešlap první ve svém novém pořadu Instaexpres na internetové televizi Playtvak.cz upozornil Michal Kavalčík.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:44 5. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  39
 • Sladký
  15
 • Haha
  14
 • Super
  13
 • Cože
  10
 • Tvl
  8
Komentáře