Kalousek se zastal církví a varuje před další „státní“ krádeží

Otázka církevních restitucí a jejich zdanění je opět na stole. Po patové situaci, kdy jakékoliv pokusy o majetkové vypořádání mezi státem a církvemi blokovali ve vládě lidovci, se schyluje k rozuzlení situace. KSČM je totiž ochotná tolerovat vznik vlády ANO a toto vypořádání patří mezi jednu z podmínek. Radost nemají nejen členové KDU-ČSL, ale i někdejší člen Miroslav Kalousek.

Komunisté konkrétně požadují devatenáctiprocentní zdanění dosud nevyplacených náhrad za majetek, který z různých důvodů nebylo možné církvím vrátit. To samozřejmě způsobuje nevoli mezi samotnými církvemi, ale zároveň parlamentní většinu pro takové hlasování.„Určitě. Není důvod, aby se to nedanilo. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude,“ uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš pro Lidové noviny. Nejen komunisté, ale také SPD Tomia Okamury se k tomuto kroku hlásí a prosazuje ho ve svém programu. „Tento návrh prosazujeme již z minulého volebního období,“ potvrdil předseda Svobody a přímé demokracie.

Tyto náhrady byly vyhodnoceny do celkové výše astronomických 59 miliard korun, kteroužto sumu má Česká republika vyplácet církvím po dobu třiceti let. Je tedy jasné, že zdanění by ještě nyní, po čtyřech letech, co vyplácení běží, přineslo do státní kasy více než 10 miliard korun.

Proti takovému „proticírkevnímu paktu“ se ohradil Miroslav Kalousek.

„Náhrada za ukradený majetek není příjem. Nemůže být proto daněna. Byla by to jen další krádež a křivda,“ prezentoval stále ještě předseda TOP 09 svůj názor na Twitteru. Jako věřící člověk dlouhodobě odmítá jakákoliv řešení v neprospěch církví.

10.listopadu 2017 v 09:12, příspěvek archivován: 10.listopadu 2017 v 11:19

Náhrada za ukradený majetek není příjem.Nemůže být proto daněna.Byla by to jen další krádež a křivda. https://t.co/EXY8qS72ms

Proti změnám dosavadního vypořádávání se ohradila i Česká biskupská konference: „Věříme, že dohody se mají dodržovat. Uvedené snahy nemají opodstatnění a postrádají logiku.“

Fotogalerie

Komentáře