Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Největší šok z nehody Tošovského? Že tento úředník má ferrari. Kdo to vlastně je?

    Tošovský žil v Americe druhým životem. | foto: koláž Expres.cz

    Nebýt nedávné autonehody poblíž amerického Washingtonu, na Josefa Tošovského by si vzpomenul asi málokdo. Jaký vlastně je člověk, který působil jako dlouholetý předseda České národní banky, stal se prvním předsedou úřednické vlády a nyní patří k uznávaným světovým finančníkům?

    1. Bankovní špička už za minulého režimu

    Už před rokem 1989 se Tošovskému podařilo propracovat se na vrcholné pozice v bankovnictví. Po absolvování VŠE nastoupil do Státní banky československé. Jako kádr vycestoval i do Velké Británie a Francie.

    Bankovnictví provází Tošovského celým jeho životem.

    Těsně před revolucí působil Tošovský již jako poradce předsedy Státní banky československé a už v roce 1988 se sám stal jejím předsedou. Po založení České národní banky se stal jejím prvním guvernérem, kdy ve funkci setrval až do roku 2000.

    2. První úřednický premiér

    Když koncem roku 1997 tehdejší předseda vlády Václav Klaus podal demisi, poprvé v Česku došlo na to, že musela být jmenována úřednická vláda, která zemi dovede k předčasným volbám.

    Ve funkci premiéra vystřídal Tošovský Václava Klause. Stal se tak prvním předsedou úřednické vlády.

    Prvním předsedou úřednické vlády byl prezidentem Václavem Havlem jmenován právě Tošovský. Během půl roku činnosti ve vládě působili například nynější ministr obrany Martin Stropnický na postu ministra kultury.

    3. Spor s Českem kvůli podpoře z Ruska

    Když Tošovský skončil jako guvernér ČNB, nastoupil na post předsedy basilejského Institutu pro finanční stabilitu, kde působí dodnes. Tošovský ale mířil výš a usiloval i o post generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu.

    Od roku 2000 je Tošovský předsedou Institutu pro finanční stabilitu v Basileji. Neúspěšně se ucházel i o místo generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu.

    V roce 2007 se Tošovský nechal na post generálního ředitele MMF navrhnout Ruskem. Česko ale svého někdejšího nejvyššího bankéře nepodpořilo, naopak jeho podporu Kremlu kritizovalo a hlasovalo pro kandidáta navrženého EU Dominique Strauss-Kahna.

    4. Láska k rychlým autům ho dostala do maléru

    Tošovský, který budí dojem nudného bankéře se očividně vyžívá v řízení luxusních supersportovních vozů a v adrenalinové jízdě. I ve svých 65 letech řídil Ferrari 559 GTB za zhruba 5,7 milionu korun.

    Tošovský při autonehodě zcela sešrotoval své luxusní Ferrari 559 GTB. Nové stojí necelých 6 milionů.

    Ve vysoké rychlosti způsobil Tošovský hromadnou dopravní nehodu, při které jeho auto skončilo jako hromádka šrotu a jemu ani jemu spolujezdci se jen zázrakem nic nestalo. Bude ale muset řešit způsobenou škodu a hrozí mu až rok ve vězení za bezohlednou jízdu.

    5. V peněžence ho máte možná i vy

    V české politice ani bankovnictví Tošovský už 15 let nepůsobí a nebýt jeho nehody, tak by se zdálo, že upadl v zapomnění. Možné ale je, že vzpomínku na něj nosíte i vy ve své peněžence.

    V oběhu jsou stále bankovky podepsané Tošovským jako guvernérem ČNB.

    Všechny české bankovky jsou opatřeny na lícové straně i podpisem guvernéra ČNB. Ač ve většině případů byly bankovky z dob jeho působení nahrazeny novějšími s moderními ochrannými prvky, stále se v oběhu pohybují i ty, které zdobí Tošovského autogram.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 17:39 pátek 26. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      16
    • Super
      12
    • Haha
      10
    • Cože
      9
    • Tvl
      9
    • Sladký
      5