Naprostá dehumanizace je taktika bachařů. Nejslavnější vězeň o novém salvadorském kriminálu

Jestli na zemi existuje peklo, pak ho nedávno slavnostně otevřeli v salvadorském městě Tecoluca. O tamním novém vězení se toho poslední dny napsalo leccos.

Kriminál dostal název CECOT a údajně je schopen pojmout až 40 tisíc vězňů v pouhých dvaatřiceti masových celách. Nejdrsnější je ovšem přístup k vězňům, převážně členům nejrůznějších pouličních gangů.

Nově otevřené vězení v Salvadoru je peklem na zemi.

Zajímavý vhled do života v tomto kriminále poskytl nejslavnější britský vězeň Raphael Rowe, kterého v roce 1990 odsoudili za vraždu a několik loupeží, aby ho Evropský soud pro lidská práva po dvanácti letech osvobodil. Rowe následně začal pracovat pro BBC a v posledních čtyřech letech vytváří populární netflixový seriál Nejdrsnější věznice světa.

Nově otevřené vězení v Salvadoru je peklem na zemi.

„Se skloněnými hlavami a obnaženými těly, rukama spoutanýma za zády a připoutanýma ke kotníkům, jsou dva tisíce mužů, podezřelých z násilí gangů, nahnány do nově postavené megavězení v Salvadoru. Policajti ve výstroji srážejí trestancům oholené hlavy, muži jsou na sebe natlačeni jako zvířata na farmě, zbaveni veškeré individuální identity. Vypadají jako uhlíkové kopie jeden druhého, nazí do pasu, potetovaní, uzavřeni ve stejné submisivní póze,“ komentuje Rowe obrázky ze salvadorského vězení ve svém komentáři pro server Mail Online.

Nově otevřené vězení v Salvadoru je peklem na zemi.

Na dalších řádcích zdůrazňuje, že v rámci natáčení netflixové série osobně navštívil ty nejbrutálnější kriminály světa včetně těch v jižní či střední Americe. Intenzita toho, co vidí na fotkách ze Salvadoru, je prý ovšem výjimečná i pro něj.

„Je to naprostá dehumanizace. Jde o záměrnou politiku kontroly vězňů a jejich řízení. Obávám se, že to dopadne špatně a vyústí to v násilí ještě horší než chaos řízený gangy, který se vláda zoufale snaží potlačit,“ píše Rowe.

Nově otevřené vězení v Salvadoru je peklem na zemi.

Podle jeho zjištění jsou vězni namačkáni na celách, kde je na každých sto lidí pouhých osmdesát postelí. Připadají na ně dvě toalety a dvě umyvadla.

Vězení má údajně také sedm „kruhů“ bezpečnosti, které mají bránit v útěku. Jedná se o cely, velkou obvodovou zeď, devatenáct strážních věží, elektrické ohradníky a hlídkové zóny.

Nově otevřené vězení v Salvadoru je peklem na zemi.

Salvadorský prezident Nayib Bukele se také bije do prsou, že vězni v tomto zařízení mohou zapomenout na luxus, kterého se dostává jiným v menších, korupcí prolezlých kriminálech. Tam je podle něj běžný přístup k prostitutkám, televizím, PlayStationům a telefonům.

Fotogalerie

Fotogalerie

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
20102
11907