Užijte si pánskou jízdu na horách s holemi

Vyrazit na hory s bandou kamarádů má určitě něco do sebe. Klasický treking stále vládne světu, nicméně ho pomalu začíná dobíhat jeho zrychlená verze – cross trail. Zkusit můžete jednoduše obojí.

Letní hory mají co nabídnout. Pohodové výšlapy s kamarády, celodenní výlety pro zkušené i dlouhé přechody horských hřebenů pro ty, kteří se chtějí vydat do hor třeba i na vlastní pěst.

Ať už vyrážíte do hor na polodenní výlet nebo týdenní expedici, určitě se vám budou hodit dobré boty, kvalitní oblečení, nějaká ta svačinka do baťůžku a také hole. Ty jsou u nás stále nejpodceňovanější součástí turistické výbavy, ačkoliv se jedná o doplněk téměř nejdůležitější.

Hole určené pro pohyb v horách vám zajistí nejen oporu, ale také zefektivní pohyb vašeho těla. Rychlá chůze nebo dokonce běh s holemi je totiž téměř o 50 % efektivnější než bez holí. Zapojíte větší množství svalů, vydáte více energie a fyzická aktivita má pro vaše tělo efektivnější dopad.

Při zapojení více svalů navíc každý váš sval zkonzumuje v každém kroku méně energie a vy tak vydržíte mnohem více než obvykle. Vaše váha je rozprostřena jak na nohy, tak i na ruce, čímž šetříte kloubní aparát. A v neposlední řadě – v těžším terénu znamená pohyb s holemi rovněž bezpečí. Žádný sestup nebo seběh pro vás již nebude překážkou.

Světovým lídrem v oblasti turistických holí je německá firma LEKI, v jejíž nabídce naleznete desítky holí. Pro klasickou turistiku se porozhlédněte v segmentu skládacích turistických holí, pokud vás baví rychlejší pohyb po horách, zkuste třeba kategorii Cross Trail, a pokud holdujete trailovému běhání, i v této oblasti naleznete špičkové hole, které používají přední světoví závodníci.

Externí obrázek

Cross Trail je novinkou posledních sezon a těší se stále větší oblibě. Jde vlastně o zrychlený treking, nebo chcete-li, pomalejší běh. Zjednodušeně řečeno pohyb po horách, při kterém se zapotíte, dáte si do těla, ale který na rozdíl od trail runningu není primárně o běhu. Právě pro tuto kategorii pohybu také naleznete na trhu hole, která vám při cross trailu nejlépe pomohou.

Hole pak zkombinujte s vhodnou obuví a máte téměř vyhráno. Těžké pohory v poslední obě nahrazují lehké trailové boty s kvalitní podešví leckdy vybavené Goretexovou membránou, která udrží nohy v suchu i v nepříznivém počasí.

Externí obrázek

Podcenit nelze samozřejmě ani oblečení. Dole v údolí mže být vedro k zalknutí, ale když se pak na hřebenech zatáhne a zafouká, může pocitová teplota klesnout i o několik desítek stupňů. Pořádná bunda nebo alespoň větrovka je v takových situacích k nezaplacení. Nemluvě o nepromokavých vrstvách oblečení, když vás chytne déšť.

Když jste konečně vybaveni, stačí již jen řízek v housce do batohu a můžete vyrazit. I když i ty řízky dnes nahrazují různé tyčinky a další sportovní výživa, která nejenže chutná, ale která dodá tělu vše potřebné pro pokračování vašeho výletu.

Na horách je zkrátka krásně. Prostě se zabalte, pořádně vybavte a vyrazte na hřebeny…

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
13432
6359