Náš průvodce: Jak se připravit na náročný výšlap?

Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený turista, správná příprava je klíčovým faktorem pro úspěšný a bezpečný výšlap, ať už je vaším cílem jakákoliv destinace. Pojďme se zaměřit na základní body, se kterými to zvládnete levou zadní.

Příprava na výšlap do hor je důležitým aspektem pro zajištění bezpečnosti i úspěšnosti výletu. Čím lépe budete připraveni, tím více si budete moci vychutnat krásy hor a minimalizovat rizika, která jsou s horskou turistikou spojená. A zdaleka se nejedná jen o přípravu fyzickou, byť i ta je velmi důležitá.

Bez kondičky to nepůjde

Před tím než se vůbec vydáte na výšlap, je důležité mít dostatečnou fyzickou kondici. Doporučujeme pravidelně cvičit a posilovat svaly, zejména nohy a záda. To vám pomůže zvládnout náročné terény a předejít únavě a bolesti během výstupu.

Nepřeceňte své síly

Připravit se na výšlap z mentálního hlediska je stejně důležité jako fyzická příprava. Mějte realistická očekávání ohledně svých schopností a vždy si pamatujte, že bezpečnost by měla být na prvním místě. Učte se rozhodovat racionálně v nepředvídatelných situacích a buďte připraveni na změny počasí a terénu.

Na logistice záleží

Správná logistická příprava vám ušetří mnoho starostí během výšlapu. V tomhle případě platí zlaté pravidlo: Kdo je připraven, není překvapen.

Plán túry: Vytvořte si podrobný plán trasy a podívejte se na možnosti zastávek, odpočívadel, občerstvení či ubytování.

Vybavení: Nezapomeňte na vhodné trekingové oblečení a obuv. Doporučujeme nepromokavou vrstvu, teplé vrstvy oblečení a pohodlnou protiskluzovou obuv. TIP: Trekingové pánské i dámské boty můžete vybírat tady: https://sportano.cz/turisticke-a-trekingove-boty/trekova-obuv/trekingove-boty-salomon/damske-trekove-boty-salomon.

Futurino - Sportano

Stravování: Mějte s sebou dostatek jídla a pití. V horách a těžko přístupných terénech není vždy možnost se občerstvit, a proto je důležité mít dostatečné zásoby, které vám dodají energii.

Vhodné oblečení

U oblečení ještě chvíli zůstaneme. Na náročnější výšlapy a túry byly vyvinuty speciální prodyšné materiály, které vám umožní volnost pohybu, ale i perfektní vlastnosti. Trekingové kalhoty Gore-Tex vám zajistí stoprocentní nepromokavost, prodyšnost i větruodolnost.

Futurino - Sportano

Bezpečnost na prvním místě

Dodržovat základní bezpečnostní opatření by mělo být úplným základem. Pojďme si připomenout hlavní body:

* Vždy sdělte někomu svůj plán výstupu a očekávaný návrat.

* Mějte s sebou mapu, kompas a GPS. Pokud s tímhle vším spoléháte na mobil, pak nezapomeňte na náhradní baterku nebo power banku.

* Průběžně sledujte počasí a reagujte na případné varování před bouřkou.

* Nikdy nevydávejte na horskou trasu sám, pokud nejste zkušený turista.

Příprava na výšlap je zásadní pro bezpečný a úspěšný návrat z hor. S tou správnou přípravou se můžete těšit na krásy hor a nezapomenutelný zážitek, který budete nosit ještě dlouho v paměti.

Více informací o tom, co si vzít s sebou na hory, najdete tady: https://sportano.cz/blog/co-si-vzit-na-hory-zakladni-turisticka-vybava-vybaveni-a-pomucky-ktere-si-muzete-vzit-s-sebou/.

Zdroj foto: Marina O’Donnell / Shutterstock.com

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
11472
18695