Manta5 Lipno World Race

V průběhu měsíců června, července, srpna a září se na Lipně v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví bude historicky poprvé konat naprosto unikátní světový závod, který nemá obdoby. Závodit se bude na hydrofoilových elektrokolech Manta5 a závodníci se budou potýkat nejen se sportovní konkurencí, ale i s rozmary počasí a vlastními schopnostmi.

Co je to Manta5?

Hydrofoilové kolo Manta5 je vlastně takovým zlomovým bodem ve foilingu, jelikož svou konstrukcí a velmi snadným ovládáním umožňuje foliovat i úplným začátečníkům. Jediné, co potřebujete umět, je schopnost jízdy na kole a plavání. Jak na Mantu nastoupit a rozjet se vás hravě naučí naši instruktoři sportovní půjčovny Lipno Naplno sídlící právě v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví.

Externí obrázek

Co je to hydrofoiling?

O hydrofoilingu jste možná již slyšeli, třeba jste již měli i možnost pozorovat velmi zvláštní plavidla nebo dokonce i surfovací prkna přímo na vodní hladině. O co tedy jde? Foiling je vlastně takové vznášení, létání či chcete-li plutí po vodní hladině s minimálním odporem vody. Surfová prkna, plavidla nebo i Manta 5 mají pod vodní hladinou nosná křídla podobná těm, která využívají letadla. Tato křídla při vyšší rychlosti vytváří vztlak, díky němuž je možné plout pouze na těchto křídlech. Tím se výrazně sníží odpor vody a při relativně malém výkonu je možné vyvinout i velmi vysoké rychlosti. To se týká i hydrofoilového kola Manta5. Do pohybu jej uvádíte šlapáním jako na klasickém kole, jen s tím rozdílem, že pod vámi jsou místo kol křídla a vrtulka. Na tomto kole můžete jet po hladině rychlostí i 22 km v hodině a to s minimálním úsilím díky dopomoci elektromotoru.

Externí obrázek

Manta5 poprvé v ČR, poprvé na Lipně a poprvé v závodě!

Hydrofoilové kolo Manta5 se v České republice a vůbec Evropě objevilo poprvé již v loňském roce, kdy právě v kempu Jestřábí probíhaly první testovací jízdy. Letos však distributor Petr Novotný z Epicu ve spolupráci s Petrem Benešem – provozovatelem kempu a půjčovny Lipno Naplno přišli s nápadem uskutečnit unikátní světový závod právě na tomto typu kola.

Externí obrázek

O co tedy půjde a jak bude závod probíhat?

Závodu se může zúčastnit prakticky kdokoliv a kolikrát bude chtít. Trasa pětikilometrového závodu povede z mola v kempu Jestřábí směrem k ostrovu Tajvan, kde se budou závodníci otáčet a vracet zpět. Největším úskalím nebude jen rychlost a zvládnutí techniky, ale i udržení směru jízdy, jelikož koridor nemá pevné hranice. Důležité je však trať správně projet a neminout kontrolní body. Zkrátit si vzdálenost není možné, spíše naopak.

Závod bude probíhat od 12. června do 30. září a všichni závodníci budou mít alespoň co se vybavení týká stejné podmínky, plně nabitou baterii elektrokola Manta5 a hodinky, které snímají rychlost a měří čas absolvování závodu. Toto vše zapůjčí organizátor. Co budou mít závodníci jistojistě odlišné, jsou podmínky, nebo chcete-li, rozmary počasí, startovat totiž mohou pouze 4 závodníci denně. Jejich výkony jsou zaznamenávány do předběžné výsledkové listiny, která bude k dispozici on-line.

Externí obrázek

Tento typ závodu je možné uspořádat především díky jedinečné technologii měření časů, vyhodnocování výsledků a snímání polohy každého závodníka, kterou poskytuje společnost Orgsu. Díky tomu tak mohou závodníci startovat prakticky kdykoliv a kolikrát budou chtít, podmínkou je pouze uhrazení startovného a splnění bezpečnostních opatření.

Hlavní cenou je právě Manta5

Závodu se mohou účastnit nejen sportovci, nadšenci do cyklistiky nebo vodních sportů, ale prakticky i náhodní kolemjdoucí.

Externí obrázek

Hlavní cenou světového závodu je totiž samotné hydrofoilové kolo Manta5 v hodnotě 263 tisíc korun a na pěkné ceny se mohou těšit i stříbrný a bronzový medailista – půjde o e-koloběžky City Boss a Street Surfing, jež včetně kola Manta5 do závodu věnoval právě distributor Manta5 v ČR a SR Epic s.r.o.

Celková hodnota cen pro medailisty přesáhne hodnotu 280 tisíc korun a za to stojí šlápnout do pedálů a rozjet se po vodní hladině. Odměnou vám nebudou jen tyto ceny, o které stojí za to bojovat, ale i veskrze nevšední a neopakovatelný zážitek!

Více informací o závodě, registracích i podmínkách naleznete na: www.lipnonaplno.cz

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
11820
3408