Hořké letní osvěžení

My Češi se považujeme za znalce piva a jen tak něco naše chuťové pohárky neuspokojí. S blížícím se létem a zvyšujícími se teplotami budeme hledat osvěžení v tomto pěnovém moku čím dál častěji. Pojďme si o něm něco povědět.

Pivo je jeden z nejstarších alkoholických nápojů vůbec, nejstarší archeologický doklad o kvašení jsou 13 000 let staré zbytky piva s konzistencí kaše, které používali polokočovní Natufové k rituálnímu hodování, z jeskyně Raqefet v pohoří Karmel nedaleko Haify v Izraeli. Existují důkazy, že pivo bylo vyráběno v Göbekli Tepe v předpotopním neolitu (asi 8500 až 5500 př. n. l.) a nejstarší jasný chemický důkaz o výrobě piva z ječmene pochází z lokality Godin Tepe v pohoří Zagros v západním Íránu z doby asi 3500 až 3100 let př. n. l. Je možné, ale neprokázané, že pivo je ještě starší – z doby asi 10 000 let př. n. l., kdy člověk začal s pěstováním obilí.

Krušovice - Bohem

Po pitné vodě a čaji je pivo třetí nejčastější nápoj. Obsah alkoholu v pivu se obvykle pohybuje okolo 4 až 6 %, ovšem nejsilnější piva mají až přes 60 % alkoholu! Po celém světě je piva konzumováno jednoznačně nejvíc ze všech alkoholických nápojů, po celém světě je ho ročně vypito okolo 1,856 miliardy hektolitrů. V absolutních číslech se nejvíce piva vypije v Číně – téměř 381 milionů hektolitrů, což je jen pro představu 14 000 bazénů v Praze – Podolí, a Číňané tak vypijí čtvrtinu celkové světové konzumace tohoto zlatavého moku, Česká republika je v tomto žebříčku ve druhé desítce. Chvíle Čechů ale přichází v okamžiku, kdy přijde na konzumaci piva vztaženou na počet obyvatel, v tu ránu nemilosrdně drtíme zbytek světa se spotřebou 184 litrů na osobu, když ročně vypijeme téměř 20 milionů hektolitrů piva. Je vidět, že v tomhle jsme opravdová světová extratřída.

Krušovice - Bohem

Ambice stát se hvězdou nadcházejících teplých letních dnů má i novinka z Krušovic – ležák Bohém. To je prémiový ležák, který je uvařen pouze z nejkvalitnějších žateckých chmelů: Žateckého poloraného červeňáku, Sládku a Premiantu. Nová receptura zaujme vyváženou hořkostí a příjemným chmelovým aroma. Chuť dotváří kromě výběrových chmelů a receptury také kvalitní voda z křivoklátských studní, takže veškeré důležité suroviny pro výrobu tohoto piva pochází z regionu, kde se nachází i samotný pivovar.

Zadání znělo vytvořit prémiový ležák s vyváženou hořkostí, který potěší každého pivaře. Jak popisuje Michal Rouč, krušovický sládek a zároveň ředitel pivovaru Krušovice, hledání správné receptury byl dlouhý a pečlivý proces: „Recepturu nového prémiového ležáku jsme ladili dlouhé měsíce. Na začátku byly čtyři receptury, z toho procesem testování a ochutnávek v pivovaru i v naší Krušovické Šalandě vznikla jedna vítězná. U té se k dokonalosti ladila hořkost, která je pro ležák Bohém typická, a její doznívání na jazyku.“ Bohém obsahuje 4,7 % alkoholu a dosahuje stupně hořkosti 37 IBU. Za jeho výjimečnou vyváženou chutí právě genius loci žatecké oblasti, odkud pochází královský pivovar Krušovice i chmel, z něhož je Bohém vyráběn. V této oblasti totiž pro chmel vládnou ideální klimatické podmínky a svědčí mu i typická červená půda.

Krušovice - Bohem

Také hledání jména nového piva mělo svůj proces a i když nakonec vyhrálo jméno Bohém, prý zazněla i další povedená jména, která nejspíš uvidíme na dalších novinkách z Krušovic. Nechme se tedy překvapit a… na zdraví!

Krušovice - Bohem
Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
15855
16953