Chcete být produktivnější?

Zapomeňte na AI, klíčem je flow. Tipy, jak zvýšit svoji produktivitu!

Produktivita je zaklínadlo dnešní doby. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak svoji práci učinit nejen efektivnější, ale také zdravější a zábavnější. Jde to i bez umělé inteligence.

Dokud ji zcela nepřenecháme AI, je naše práce stále – doslova – v našich rukách. Kvalitní, ergonomické kancelářské vybavení podporuje produktivitu a navození flow.

Jak moc jsem produktivní? A mám v tomto směru šanci soupeřit s nastupující AI? To jsou otázky, které si za poslední měsíce kladlo jistě mnoho z nás. Avšak přestože má umělá inteligence potenciál změnit způsob, jak pracujeme, jedna věc se nemění: Nejdůležitější roli při práci hraje stále naše vlastní produktivita, nikoliv výkon stroje. Jak ji zlepšit?

Produktivita a ergonomie ruku v ruce

Experti se stále dohadují, jak silně a jak rychle změní AI náplň naší práce. Společnost McKinsey & Company odhaduje, že vliv generativní umělé inteligence na produktivitu by mohl globální ekonomice přinést hodnotu v bilionech dolarů. Anatomie práce se mění už nyní, ovšem jedno zůstává zřejmé. Ať už bude člověk pracovat na úkolech sám, nebo bude zadávat práci umělé inteligenci (popřípadě kontrolovat její výsledek), bez lidského elementu se ještě nějaký čas – a pravděpodobně nikdy – neobejdeme.

Přesto je v kontextu přelomových změn, které přicházejí do našich kanceláří, ideální čas zamyslet se nad vlastní produktivitou a způsoby, jak je možné ji zvýšit. Moderní technologie totiž nabízí přehršel možností, jak si práci zpříjemnit, ulehčit a především zefektivnit. Ideálem je dosažení flow – stavu, kdy se plně soustředíte na svoji práci, najdete rytmus a rovnováhu a vše vám jde najednou od ruky mnohem lépe.

První podmínkou navození flow je komfort. Na rozdíl od umělé inteligence tvořené jedničkami a nulami jsme lidé z masa a kostí, uvěznění v anatomických danostech svého těla. Právě u péče o tělo je dobré při zvyšování produktivity začít. Fyzické (ne)pohodlí se totiž na pracovních výkonech bezprostředně projeví. Při vybírání produktů do kanceláře proto často narazíte na termín ergonomie. Jejím cílem je reagovat na potřeby člověka v pracovním prostředí. Jinými slovy, činit naši nepřirozenou kancelářskou práci příjemnější a přirozenější.

Pohyb myší? Za rok víc než půlmaraton

Výrobce kancelářských produktů Logitech z toho důvodu vytvořil specializované pracoviště Logi Ergo Lab sídlící ve Švýcarsku. Jeho cílem je pomocí vědy zlepšit způsob, jakým pracujeme a především (a zde AI značně pokulhává) jak se při práci cítíme. Z dat Logitech totiž vyplývá, že fyzické nepohodlí na pracovišti rozhodně není výjimkou. Celých 12 % počítačových uživatelů ve Velké Británii denně pociťuje bolest nebo nepohodlí v prstech, zápěstí, předloktí, ruce, rameni nebo lokti.

Není to překvapivé. Přestože máme kancelářskou práci spojenou s fyzickým nicneděláním, není to tak docela pravda. Své tělo namáháme poměrně výrazně, i když velmi jednostranně. Faktem je, že nároční uživatelé počítačů – například softwaroví vývojáři a kreativní profesionálové – ročně provedou až 3 miliony stisků kláves a svou myší virtuálně „dojedou“ do vzdálenost neuvěřitelných 27 km. Rozhodně se však nedá říct, že by to byl zrovna zdravý pohyb.

Nepodceňte výběr myši a klávesnice

Řešením je investice do kancelářského vybavení, které je na ergonomii zaměřené a dovede proto tělu znatelně ulevit. Například bezdrátová klávesnice MX Keys S napomáhá rychlému, plynulému a pohodlnému psaní díky klávesám s nízkým profilem, jež jsou navíc vytvarované přesně pro lidské prsty. MX Keys S je dostupná jak ve verzi pro Windows®, tak pro MacOS. Namáhaným rukám uleví také ergonomická opěrka dlaně MX Palm Rest.

Neméně důležitou roli hraje výběr myši (vzpomeňte na 27 km ročně). Kancelářská myš by měla poskytovat vaší dlani a prstům příjemnou oporu a spolehlivý úchop. Myš Logitech MX Master 3S jde dokonce ještě dál – nabízí promyšlený úhel náklonu a navede tak vaši paži do přirozenější polohy. Abyste se vyhnuli neustálému popojíždění, disponuje MX Master 3S optickým senzorem s rozlišením 8000 DPI. Ten umožňuje snímání pohybu prakticky kdekoli – dokonce i na skle. Pokud často cestujete, oceníte kompaktní, a přitom ergonomickou myš MX Anywhere 3S.

Nenápadné, ale důležité – to je posuvné kolečko, které je nedílnou součástí kancelářských myší. Kolečko myší MX Master 3S i MX Anywhere 3S je vyrobené z obrobené oceli a využívá funkci elektromagnetického posuvu Mag Speed. Ve srovnání s běžnou myší dosáhnete až o 90 % rychlejšího scrollování. Výsledkem je přesnější práce, vyšší pohodlí, a tím pádem i vyšší produktivita.

Logitech

Klávesnice Logitech MX Keys S je ergonomicky uzpůsobená konečkům lidských prstů. Disponuje také inteligentním podsvícením a programovatelnými klávesami.

Chytré aplikace pomůžou dosáhnout flow

K udržení produktivity je vedle pohodlí a produktů, které snižují svalové napětí a diskomfort, potřeba myslet také na efektivitu. Jinými slovy, vyplatí se ušetřit si práci tam, kde je to možné, a maximum rutinních a jednoduchých úkolů automatizovat.

K tomuto účelu existuje řada dostupných nástrojů, mnohé z nich lze stáhnout zdarma online. Logitech pak vytvořil speciálně pro své produkty aplikaci Logi Options+. V aplikaci je možné nastavit na zařízeních předdefinované chytré akce (makra) pomocí funkce Smart Actions, která automatizuje rutinní jednoduché úkoly, jež vám jinak zbytečně zabírají čas.

Nároční uživatelé ocení také funkci Options+ Flow, díky níž můžou bez námahy pracovat s textem, obrázky a soubory napříč počítači. Stačí je zkopírovat na jednom zařízení a vložit na druhém. Technologii Flow můžete dokonce použít souběžně v systémech Windows® a macOS. Název Flow přitom není náhoda.

„Uživatelé MX produktů můžou dosáhnout flow, kdy se plně ponoří do tvůrčího procesu a najdou rovnováhu mezi náročností daného úkolu a svými individuálními dovednostmi,“ říká Anatoliy Polyanker, generální ředitel divize MX společnosti Logitech. „Nové produkty řady Master s funkcí Smart Actions v aplikaci Logi Options+ jsou určeny pro každého, kdo hledá přesnost, rychlost a pohodlí k dosažení optimálního výkonu a radosti z práce.“

Produktivita v hybridním režimu

Výzvou pro produktivitu je také hybridní režim práce, který se po pandemii stal čím dál běžnějším. Platí to jak pro zaměstnance, z nichž mnozí v otevřených kancelářích bojují s roztěkaností a neefektivitou, tak pro organizaci pracovních aktivit, jež vyžaduje propojení lidí v kanceláři, na home-office či kdekoliv jinde.

Za účelem jednodušší organizace hybridní práce vymyslel Logitech službu rezervace pracovních stolů. Zaměstnancům přináší lepší zkušenosti s hotdeskingem a větší možnosti správy sdílených pracovišť. Služba funguje na platformě Logi Dock Flex. Jedná se o plně vybavenou dokovací stanici, která je vytvořená na míru sdíleným a flexibilním kancelářím.

Logitech

„Firmy vědí, že musejí zaměstnancům pracujícím v hybridním režimu nabídnout něco, co jim zpříjemní dojíždění do kanceláře. Řešením není přidat další stolní fotbálek, ale usnadnit pracovním týmům plánování společného pobytu v kanceláři,“ říká Scott Wharton, generální ředitel divize Logitech B2B. „Při vytváření systému Logi Dock Flex jsme zvolili všestranný přístup, který řeší nejen problémy s rezervací a správou pracovních míst, ale podporuje také společenské vztahy a spolupráci a přináší správcům IT vybavení a pracovišť údaje o využití techniky a kancelářských prostorů.“

Stanice Logi Dock Flex tak podporuje produktivitu, zlepšuje organizaci a zjednodušuje komunikaci. Prostřednictvím služby Logitech pro rezervaci stolů můžou zaměstnanci plánovat dny v kanceláři se svými týmy, rezervovat si stůl pomocí Logi Tune a informovat o tom pomocí aplikace své kolegy.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
15050
13363