Cesta na fotbalové EURO začíná! Vykročí Češi za postupem?

Světový šampionát v Kataru je už dávno minulostí, ale reprezentační fotbal je zpět! Po celé Evropě odstartují kvalifikační boje o EURO, které bude v příštím roce hostit Německo. A postupové ambice mají i Češi. Ti na kontinentálním mistrovství nechyběli od roku 1996. Jízdu za osmým postupem v řadě na EURO národní tým odstartuje už v pátek v Edenu s Polskem, o pár dní později ho pak čeká cesta do Moldavska. Potvrdí Češi roli jednoho z favoritů skupiny?

Los kvalifikace přisoudil Česku poměrně schůdnou skupinu. Vedle Polska a Moldavska se v ní národní tým popere ještě s Albánií a Faerskými ostrovy. Na šampionát přitom postoupí první dva celky skupiny, třetí pak může zkusit štěstí ještě v baráži. Předseda asociace Petr Fousek proto už vyhlásil, že cílem je jednoznačně postup do Německa.

Na úvod se však trenér Jaroslav Šilhavý bude muset obejít bez hlavní hvězdy, Patrika Schicka totiž opět trápí zraněná třísla. „Repre“ se však podle kouče už bez kanonýra Leverkusenu naučila hrát a žádná panika tak není na místě. Tým by měli táhnout hlavně Tomáš Souček nebo Antonín Barák, fanoušci si rovněž hodně slibují od Adama Hložka, který si čím dál tím víc zvyká na silnou Bundesligu. Oživit hru celku by navíc mohlo celkem šest nováčků na soupisce, mezi nimiž je i teprve devatenáctiletý Matěj Jurásek ze Slavie.

Češi vstoupí do kvalifikace doma s Polskem. Naši severní sousedé přijedou do Prahy jako osmifinalisté nedávného mistrovství světa a papírově tak budou zřejmě největším favoritem celé skupiny. Vůbec poprvé je přitom v soutěžním utkání povede nový trenér zkušený Fernando Santos, který bude znovu sázet zejména na hlavní hvězdu týmu Roberta Lewandowského. Ten sice po mundialu koketoval s myšlenkou konce v reprezentaci, příchod známého kouče ho však přesvědčil pokračovat. Kromě něj budou Poláci spoléhat také na Wojciecha Szczesneho, který na katarském šampionátu patřil k nejlepším brankářům celého turnaje.

Euro 23

Zatímco v pátek se v Edenu očekává vyrovnaná bitva, ve druhém střetnutí budou Češi favoritem. Už příští pondělí je totiž čeká zápas v Moldavsku. Národní tým se tam v kvalifikaci podívá po bezmála 20 letech. Tehdy tým kolem Pavla Nedvěda vydřenou výhrou na těžkém terénu odstartoval spanilou jízdu, která vygradovala až v semifinále na EURU 2004 v Portugalsku. Ačkoliv současná sestava není nabitá tolika hvězdami jako před lety, musí svěřenci Jaroslava Šilhavého pomýšlet jedině na vítězství. Jakákoliv ztráta na půdě jednoho z outsiderů skupiny by totiž byla nepříjemnou trhlinou v bojích o postup. Potvrdí Češi v prvních utkáních kvalifikace postupové ambice? Na to si můžete vsadit s bonusem u Fortuny.

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.

Komentáře

Holkometr

Jak to vidí ostatní?
16697
10130