Zákon o registru smluv je zbytečnost, míní byznysmen Ivo Valenta

Senátor Ivo Valenta navrhl vznik nového orgánu, který bude na kontroverzní praktiky OSA dohlížet. | foto: iDNES.cz

Pořád se o něm mluví a neustále ho někdo kritizuje. O čem je řeč? Přeci o zákonu o registru smluv. Tentokrát si tento výmysl vzal na paškál „král českého hazardu“ Ivo Valenta. Co si tento úspěšný podnikatel o daném problému myslí?

Registr smluv je připravované internetové úložiště provozované Ministerstvem vnitra České republiky. Instituce v něm budou v souladu se zákonem č. 340/2015 Sb., o registru smluv, zveřejňovat soukromoprávní smlouvy, smlouvy o poskytnutí dotace a návratné finanční výpomoci.Povinnost využívat registr smluv se bude týkat státu, územně samosprávných celků, příspěvkových organizací, firem patřících státu, kraji nebo obci, České televize a dalších veřejných institucí. Výjimku z povinnosti zveřejňovat smlouvy má Parlament ČR, Nejvyšší kontrolní úřad, Ústavní soud, Kancelář prezidenta republiky a Kancelář Veřejného ochránce práv.

„Král českého hazardu“ Ivo Valenta ovšem není se zákonem o registru smluv zcela spokojen a svůj názor se nebojí říct na plná ústa. Co mu na této novince vadí nejvíce?

„Vždy jsem pokládal zákon o registru smluv za zcela zbytečný. Přináší jen zbytečnou administrativu. Má sice vytvářet dojem, že pouze zveřejňování všech smluv zaručí, že s veřejnými financem bude nakládat transparentně. Jenže kdo chce podvádět, tak si cestu vždy najde a žádný registr smluv mu v tom nezabrání.“

Další z věcí, která Valentu „zvedá ze židle“ je nejspíše to, že se registru smluv vyhnou významné neziskové organizace, jejichž důvod existence je často neznámý.

„Neziskové organizace za rok 2015 inkasovaly z rozpočtů státu, krajů a obcí kolem 16,5 miliard Kč. A tyto peníze mizí do černé díry a jejich využití je zcela neprůhledné a zahalené tajemstvím,“ píše Ivo Valenta ve svém oficiálním prohlášení.

„Jsem šokován tím, že zákon o registru smluv chce po městech a obcích nad 5 tisíc obyvatel, aby zveřejňovaly všechny smlouvy nad 50 tis. Kč, a přitom si, jistě záměrně, nevšímá obřích neziskových organizací. Čí je to zájem,“ ptá se dále majitel SYNOTu.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 17. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  26
 • Sladký
  13
 • Trapas
  10
 • Haha
  9
 • Tvl
  8
 • Cože
  7


Komentáře