Spustí snad smrt pražského hasiče vzpouru? Dejte jim více peněz, bouří se občané

V kladenské nemocnici zemřel těžce zraněný pražský hasič Jan Odermatt (vpravo), který u požáru zasahoval. | foto: Koláž Expresu

Riskujte život a berte za to průměrnou mzdu. Tuto větu byste mohli najít jako popis práce v inzerátu na pozici hasič. Je to velice smutný pohled a mnoho lidí si tento fakt opět uvědomuje právě po smrti Jan Odermatta, který poctivě sloužil od roku 1993. „Hasiči by měli brát více peněz,“ bouří si diskutéři na sociálních sítích. Kolik tedy vlastně průměrný hasič bere?

Hasič Jan Odermatt z radotínské požární stanice zemřel na následky zranění, to když zasahoval při nedávném požáru lakovny ve Zvoli u Prahy, jeho nasazení při práci opět rozpoutalo diskuzi, zda riskování vlastního života během ochrany obyvatel je také ale dobře kompenzováno státem.„Na světě je o jednoho anděla míň, čest jeho památce,“ přispěl do diskuze svým komentářem uživatel Facebooku Milan Habart.

Podobných příspěvků můžete vidět na stránce Požáry.cz mraky, hodně je také ale i nářků nad tím, kolik vlastně hasiči berou peněz.

„Pořád říkám že nejsou za svou nebezpečnou a obětavou práci pořádně zaplacení . Mají brát ze záchranných složek nejvíce!!!!“ píše například Zdeněk Vágner.

A k němu se přidávají i další.

Diskuze na facebookové stránce požáry.cz je opravdu zaplavená kondolenčními vzkazy.

Diskuze na facebookové stránce požáry.cz je opravdu zaplavená kondolenčními vzkazy.

Z diskuze plné kondolenčních vzkazů ovšem hodně vybočuje komentář, který zanechal uživatel Pavel Horák. „Tihle lidé mají brát 100 000, ne politici.“

Hodně lidí s jeho názorem souhlasí a přitom ani neví, kolik vlastně hasiči berou. Tak jak na tom vlastně muži, kteří dennodenně riskují životy, vlastně jsou?

Server kupnisila.cz nabízí zvědavým občanům velice zajímavé informace. Podle webu se v platu policisty, stejně jako v platu hasiče, zrcadlí především jeho hodnost, vzdělání a délka služebního poměru. Podle těchto údajů zjistíme tzv. tarifní třídu.

Podle tarifní třídy se dá zjistit hasičův plat. Znát potřebujete ale ještě...

Těchto tříd je celkem jedenáct a opravdu výrazně ovlivňují hasičovu mzdu. Dalším měřítkem je tzv. tarifní stupeň, kterých je o jeden více než tříd a ukazuje, jak dlouhou má hasič praxi.

Jan Odermatt byl ve službě čtyřiadvacet let, tudíž patřil do osmého tarifního stupně, který při nejnižší tarifní třídě zajišťuje minimální hrubou mzdu 20 430,- Kč. To vychází na 15 850,- Kč čistého.

Naopak nejvíce podle těchto tabulek by mohl zkušený hasič, jako byl Jan Odermatt, vydělávat 41 970,- Kč hrubého. Což je po zdanění částka okolo třiceti tisíc korun.

Tak takhle vypadá základní hrubý měsíční plat pro policisty, hasiče nebo příslušníka dalších bezpečnostních sborů.

Tak takhle vypadá základní hrubý měsíční plat pro policisty, hasiče nebo příslušníka dalších bezpečnostních sborů.

„Je to moc smutná událost. Když vidím v televizi jak chrápou ty vepřové hlavy v parlamentu a kolik berou?! Je to strašně nespravedlivý. Upřímnou soustrast,“ přihodil polínko do diskuze ohledně platů Jiří Krejcar.

Občané rozpoutali na sociálních sítích opravdu velkou diskusi na téma - není třicet tisíc měsíčně málo pro hrdiny, kteří zachraňují naše životy?! Jistě, že jim nikdo nepřidá jentak. Blíží se snad další stávka? Teď je totiž ideální čas.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:04 16. června 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Trapas
  9
 • Tvl
  8
 • Cože
  7
 • Haha
  6
 • Sladký
  6


Komentáře