Číňané ukazují Trumpovi svaly, ukradli americký dron a zahájili cvičení ostrými

Americký bezpilotní letoun Navy byl zajat čínskou válečnou lodí. | foto: CCTVReuters

Jihočínské moře je jednou z oblastí, kde se schyluje ke konfliktu mocností. Čas od času tu proběhne nějaké to vojenské cvičení, nad oblastí neustále přelétávají špionážní letadla a není nouze o různé vojenské provokace a strkanice. K té došlo i teď, když se Číňané zmocnili amerického podvodního dronu.

Dron nalezla a vylovila blíže nespecifikovaná čínská válečná loď. Těmi se oblast jenom hemží, protože Čína v oblasti buduje umělé ostrovy a staví na nich letiště a instaluje zbraňové systémy. Američané ztrátu podvodního plavidla potvrdili s tím, že Číňané jim dron ukradli.

Dron patřil k výbavě vědeckého výzkumného plavidla USNS Bowditch plavícího se v oblasti Subic Bay. Bowditch zastavil, aby dron vyzvedl z hladiny, když se objevila čínská válečná loď. Spustila na hladinu motorový člun, který se přiblížil až k americkému plavidlu a dron mu doslova vyfoukl před nosem. Američané sice vyslali rádiem zprávu, že dron je jejich a sbírá vědecká data z moře, ale Čína odpověděla mlčením a dron si, jak jinak, ponechala.

Američané jsou nyní pochopitelně rozhořčení, mluví o krádeži a neprofesionalitě čínského válečného námořnictva. Na podobné provokace si nyní budou muset Američané dávat větší pozor, protože vztahy s Čínou se s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu rapidně zhoršují. Trump si telefonoval s Tchajwanskou prezidentskou Tsai Ing- wen, což pro Čínu naprosto nepřijatelné a vztahy obou velmocí šly rychle k ledu.

Že Trump Čínu opravdu nesnáší se navíc ví dlouhodobě a rozhodně to není žádným tajemstvím.

Čína vylovila dron pouhých pár dní po té, co v oblasti začalo vůbec první čínské námořní cvičení za použití ostré munice. Deset válečných lodí a deset letadel včetně letadlové lodě provádí manévry a ostré střelby ve sporných vodách, které si nárokuje vícero zemí. Čína spornou otázku řeší tak, že v oblasti buduje umělé ostrovy, na kterých staví letiště a umisťuje tam rakety. Může pak tvrdit, že moře je její, protože ostrovy jsou rovněž její. Tuto taktiku Američané vytrvale kritizují, ovšem reálně s ní nic moc dělat nemohou.

Tedy pokud nechtějí třeba vyvolat třetí světovou válku.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:30 16. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  15
 • Super
  14
 • Sladký
  12
 • Haha
  10
 • Cože
  9
 • Tvl
  8
Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat