Chovanec nabírá dobrovolné „práskače“: Jak se budou lišit od Pomocné Stráže VB?

 •   14:22
 • diskuse

Milan Chovanec chce zavést dobrovolné hlídače pořádku. | foto: Profimedia.cz

Starší ročníky si ještě budou pamatovat aktivní a režimem prověřené důchodce, kteří vykonávali práci Pomocné stráže Veřejné Bezpečnosti. Úředníkům Ministerstva vnitra pod vedením Milana Chovance se zřejmě po neoblíbených spoluobčanech s červenou páskou na rukávu stýská a vymysleli neuvěřitelný projekt, na který poskytuje stát obcím dotace.

Ministerstvo vnitra oznámilo, že obce a města mohou do 20.3. znovu zažádat o dotaci v rámci programu Bezpečnostní dobrovolník 2017. Z toho se dá usoudit, že o dotaci v prvním kole příliš velký zájem nebyl.Také PR článek na justičním webu mluvící o „oblíbeném“ projektu cosi napovídá o skutečné oblíbenosti Bezpečnostního dobrovolníka.

Tento člověk má totiž svou službu bezpečnosti státu vykonávat zcela zdarma. Pokud by ještě šlo o dopravní asistenci u škol a při organizaci masových akcí, dejme tomu. Nicméně ministerstvo v popisu činnosti takového člověka mluví o něčem, co zavání dobrovolným fízlovstvím a možná i udavačstvím.

Pomocný policejní pracovník nemá v podstatě žádné pravomoci, nemůže kontrolovat totožnost, nikoho zadržet, provádět prohlídky, požadovat vysvětlení nebo zamezovat spoluobčanům v přístupu. Může ale všechny nekalosti vyslídit a nahlásit na Policii ČR nebo obecní policii.

Hlavní aktivitou by bylo „kontrolovat“ prostor obce, zda někde nedochází k porušování zákona. Třeba u sousedů.

A protože se jedná o funkci dobrovolnou, není případná dotace určena na plat, případně automobil nebo stravné. Obce by dotací měli hradit pojištění proti škodám způsobeným na dobrovolníkovy nebo dobrovolníkem. Práce takzvaných policejních asistentů narazila na nepochopení dokonce i u bývalých policistů.

„Nevím, kdo to vymyslel. Ale vycházel ze scestné představy, že by to snad dělali naši lidé zadarmo. Po třiceti letech služby jsou veteráni často rádi, že z policejního kolotoče vypadli. Aby někam chodili zadarmo, z toho nic nebude,“ řekl před časem Lidovkám koordinátor policejních veteránů pro Čechy Karel Vondráček.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:22 13. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  27
 • Tvl
  11
 • Haha
  10
 • Super
  8
 • Sladký
  8
 • Cože
  5


Komentáře