jít naiDNES.cz

Zemřel Karel Gott: Největší Čech, Zlatý hlas z Prahy. Muž, který miloval život

Navždy odešel největší český zpěvák Karel Gott. Bylo mu 80 let. Podlehl akutní leukémii, se kterou v poslední době bojoval. Informaci pro ČTK potvrdila jeho mluvčí Aneta Stolzová.

Nejznámější český zpěvák, který roky bodoval například i na pódiích našich německých sousedů, zemřel. Karel Gott podlehl akutní leukémii, se kterou v posledních týdnech a možná i měsících bojoval.

Jak ČTK řekla Gottova mluvčí Aneta Stolzová, zpěvák zemřel v úterý krátce před půlnocí v kruhu své rodiny.

Ačkoliv legendární zpěvák fanouškům slíbil, že je odhodlán s rakovinou krve bojovat, velká část veřejnosti byla vzhledem k povaze nemoci skeptická. 

Několikrát zaznělo, že prognóza akutní leukémie není optimistická. To platí zvláště u pacientů staršího věku. Nejhorší obavy se nyní naplnily.

Že zákeřnou nemocí trpí, Karel Gott oznámil 12. září letošního roku. Zemřel tak ani ne po měsíci.

Jednu rakovinu porazil

Gott už v minulosti dlouhé měsíce bojoval se zákeřnou rakovinou mízních uzlin. 

Na tu lékaři přišli při operaci po Mistrově náhlé břišní příhodě, kvůli níž skončil na ARO chirurgické kliniky IKEM v Praze. „Při operaci náhlé příhody břišní mu byl diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom jako příčina stavu,“ uvedl na podzim 2015 prof. MUDr. Marek Trněný.

Mistr okamžitě nastoupil onkologickou léčbu na hematologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a kvůli onemocnění zrušil své naplánované koncerty.

Vše nasvědčovalo tomu, že se Mistr těší opět skvělé kondici, a proto se po krátkém rozmýšlení vrátil opět na pódia, kde se vždy cítil nejlépe. Měl několik koncertů po republice, dvakrát byl hlavní hvězdou Mejdanu Rádia Impuls a převzal další Zlaté slavíky.

Koncerty zkrátka miloval a nedokázal se jich vzdát. 

karel gott

Přes 50 let na pódiu

Gott se narodil v pátek 14. července 1939 v Plzni. Toužil stát se malířem a po ukončení školní docházky se pokoušel o studium výtvarného umění. Neúspěšně. Když nebyl na uměleckou školu přijat, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Ovšem už během učňovských let se věnoval své největší životní lásce hudbě, především tedy zpěvu.

V 50. letech minulého století ještě ani zdaleka netušil, jak populární se jednou stane a že mu budou ležet u nohou do posledního místa vyprodané sály. Pokud měl příležitost, vystupoval jako zpěvák v nejrůznějších pěveckých soutěžích. Zazářil ovšem až v roce 1958, kdy jednu z takových soutěží vyhrál.

O dva roky později se rozhodl definitivně praštit s manuální prací a stal se z něho zpěvák na plný úvazek. Na konzervatoři v Praze studoval do roku 1963 prezenčně operní zpěv, později pokračoval dálkově.

Zpočátku vystupoval po kavárnách, ale jeho první publikum bylo značně rozčarované z jeho projevu, který se vymykal tehdejším trendům.

Publikum si ale rádo zvyklo a Gotta čekal raketový start, díky němuž už v roce 1963 držel v rukou svého prvního Zlatého slavíka (později Český slavík).

Tenkrát by se těžko nadál, že se stane nejpopulárnějším zpěvákem Česka, který si dokonce dobyl srdce i německého publika. Na kontě má desítky hitů, které pro něho složili například skladatel Karel Svoboda, Jiří Štaidl, Michal Horáček, Petr Hapka nebo Karel Šíp.

V Česku zřejmě není člověka, který by neznal alespoň jeden jeho hit. Uznejte sami? Včelka Mája, Čau, lásko, Lady Carneval, Paganini, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, Kávu si osladím...

Poslechněte si nejslavnější hity Karla Gotta:

Když muž se ženou snídá, 1992

Lady Carneval, 1968

Zdvořilý Woody, 1963

Když milenky pláčou, 2004

Trezor, 1999

karel gott


Fotogalerie


Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře