Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Já nikoho neokrádám, je to lidská závist, reagoval pro Expres Pohlreich na nařčení o minimální mzdě

  Šéfkuchař a majitel několika restaurací Zdeněk Pohlreich (62) nechápe, kde se v lidech bere ta drzost si myslet, že on jako podnikatel okrádá své zaměstnance. Vlna nevole se zvedla ze strany číšníků, když šéfové z gastronomie začali volat po svých právech a penězích na mzdy zaměstnanců. Právě u toho se číšníci rozčílili, že jim platí jen minimální plat. Co na to říká sám Pohlreich?

  „Šéf“ Zdeněk Pohlreich je jedním z mnoha, který musel ze dne na den zavřít své restaurace a místo pěkných zisků se dostal na nulu.

  Sedmnáct známých restauratérů a gastronomů (mezi nimi šéfkuchaři Zdeněk Pohlreich, Emanuele Ridi nebo Tomáš Karpíšek) požaduje formou otevřeného dopisu od státu přímou finanční pomoc. „Pokud nebude rychlá, budeme muset vyhlásit insolvenci,“ shodli se.

  Na jejich otevřený dopis reagovali někteří číšníci, kteří se zlobí, že museli pracovat za minimální mzdu v pohostinství.

  „Chci reagovat na otevřený dopis vládě od Zdeňka Pohlreicha a Radka Kašpárka, a to na bod, kdy praví: Nikdy jsme nikoho neokradli. Sám jsem oborem číšník-kuchař. Pracoval jsem vždy výhradně v hotelích a víte proč? Protože kamkoli jsem přišel na konkurz do běžných hospod a restaurací, hned při pohovoru řekli, že mzdu ve smlouvě deklarují pouze minimální a zbytek vždy bokem,“ napsal nám Antonín B. o údajně celkem běžné praxi v českém pohostinství.

  Zdeněk Pohlreich se tomuto obecnému nařčení brání.

  „Ať si každý zamete před svým vlastním prahem. Myslím si, že věc, která se kolem toho strhla, ukazuje, jak nenávistná společnost umí být. Jak mají stále vidění podnikatelů jako takových. Je to škoda, protože to nikomu neprospívá,“ rozpovídal se ve videorozhovoru pro Expres.

  Nejsme šejdíři, peníze jsme si museli vydřít

  Rád by, aby se povědomí o majitelích restaurací změnilo, protože jak sám říká, nemá zapotřebí někoho okrádat.

  „Já chápu, že jsou stále hospodští bráni jako šejdíři, ale my jsme podnikatelé, peníze jsme si vydělali, jsou naše. Může si to zkusit úplně každý. Nevím, odkud se bere myšlenka, že někdo někde někoho okrádá. Nechápu, jak někdo může takovou věc vůbec říct,“ divil se Zdeněk, který ještě neví, jestli nějakou z restaurací nebude muset zavřít po skončení pandemie.

  Řekli byste, že umí slavný šéf zpívat?

  „Já nechápu, odkud se berou takové idiotské myšlenky. Je to závist, stará dobrá zakořeněná závist. A ten bolševik v nás, kterého si v sobě neseme i třicet let po revoluci. V tomto oboru se žádná velká revoluce nekoná. Já se ale nemusím nikomu zpovídat. Názory lidí mě nezajímají, já si jedu to svoje, a nějaké nenávistné maily, které mi začaly chodit, neberu vážně. Jsou mi u prdele,“ dodal rozhořčeně Pohlreich, který se už odmítá zabývat takovým nařčením.

  V době karantény radši chodí se psy na dlouhou procházku, odpočívá a snaží se přijít na jiné myšlenky. Velkou oporou mu je jeho manželka Zdeňka, na kterou má konečně čas.

  Na celý rozhovor se podívejte ve videu.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz