Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Koukalová & Konečný: Vakcína jako záchranný člun Titaniku. Kdo je na horní palubě, má přednost

  Vakcíny na covid se stanou podpultovým zbožím. | foto: koláž Expresu

  Zdeněk Pohlreich si šel pro vakcínu, předběhl všechny seniory České republiky a nechal si píchnout sérum hned v prvním týdnu spolu se zdravotníky. A když se na to po měsíci přišlo, řekl, že to je absurdní, sytém vlastně nefunguje a jednu kapsli zachránil od smrti, neboť by se vylila. A není v tom sám, do jednoho nám tito lidé připomínají toho chlápka z filmu Titanic, co vzal cizí dítě do náruče, aby si zajistil místo v záchranném člunu.

  My neříkáme, že celý vakcinační systém funguje na jedničku, nevzniká chaos v rezervacích a že nemocnicím nezůstávají rozmrazené vakcíny, které propadnou, to všechno je pravda, ale v žádném případě to nemůže ospravedlnit předbíhače, co si u svých kamarádů v nemocnicích objednávají přednostní vakcínu, zatímco lidé 80+ bojují aspoň s tím, aby se zaregistrovali. V pražské Všeobecné fakultní nemocnici podle zjištění serveru Seznam Zprávy došlo k situaci „ruka ruku myje“, kdy Zdeněk Pohlreich (63) podle vyjádření mluvčí nemocnice projevil zájem o zapsání na seznam náhradníků a nemocnice se mu ozvala, když dávka zbyla.

  Neumíme si vůbec představit, proč nemocnice nenašla využití náhradníků u lidí, kteří by to opravdu potřebovali, zrovna v Praze by to neměl být u důchodců problém. A kdyby už nebyli důchodci, jistě jsou tu ti, kteří v rámci svého povolání musí mezi ostatní lidi, jako třeba policisté nebo vojáci. A když dojdou i ti, jsou tu třeba občané se zdravotním postižením.

  Jenže podle postoje VFN pro ně Pohlreich během první vlny vařil, což byl i důvod, proč dostal přednostní místo.

  O. k., to bychom brali.

  Ale taky na to byla z Pohlreichovy strany veřejná sbírka, takže když na to občané přispěli, proč nemají oni přednostní místo na náhradním seznamu? Kašlat na ně, peníze sice poslali, ale teď si počkají pěkně do června. Jak už jsme psali, solidarita z jara je totálně pryč, po roce začíná naprostá bezohlednost. Představa, že se semkneme a všechno bude báječné, je pryč. Tohle je normálně hospodská rvačka, to už se nehraje podle žádných pravidel. Tvrdě každý sám za sebe,“ řekl sám Pohlreich během druhé vlny a zřejmě se tím řídí i v případě vakcinace.

  Něco podobného se stalo i na Slovensku, kde přednostní očkování dostala bývalá tenistka Dominika Cibulková, která se veřejně omluvila a šla si svůj VIP vpich odmakat do testovacích center, zatímco šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek (50) řekl, že chránil svou rodinu, manželka jakéhosi krajského radního ke své přednostní vakcíně neřekla nic, Pohlreich pro Seznam Zprávy pronesl slova „absurdní, absurdní“ a starosta města Blanska Jiří Crha (60) se vyjádřil ke své protekci také až poté, co to bylo o něm zveřejněno, a to s tím, že měl na rozhodnutí jen hodinu, jinak by vakcína propadla, a že má zdravotní problémy.

  Možná by to nikdo tolik neřešil, kdyby tito lidé pojali své přednostní očkování, když už musí mít vakcínu jako největší hladovci první, coby reklamu na jeho propagaci. Možná by stačilo, kdyby to všichni z nich rovnou přiznali, že se teď nechali očkovat, ačkoliv na to ani nemají nárok, ale dělají to proto, aby podpořili celou tuhle myšlenku. Možná by tím Pohlreich přesvědčil své strávníky, šéf VZP klienty pojišťovny a starosta města Blanska svoje občany, aby se toho nebáli.

  Ale to ne, všichni dohromady to dělali tiše a tajně a jejich jména se pak tahala na světlo jako králíci z klobouku kouzelníka Pokustona.

  Zase se vracíme k tomu, jak se tady chovají elity, kdy místo toho, aby se snažily aspoň nějak jít příkladem a minimálně se pokusily z neetického chování dostat nějaké pozitivum, kašlou na všechno a ještě vašim prarodičům seberou vakcínu, protože fakt není náš problém, že nemocnice nemají seznamy, kterým potřebným lidem jako náhradníkům by měly zavolat, a je tedy otázka, zda jejich administrativa vůbec dělá to, co dělat má.

  A prosíme, nezapomínejte na to, že druhá dávka vakcíny se má podat do jednadvaceti dní, aby to mělo nějaký smysl, takže zatímco vy se budete snažit dostat svou starou mámu na první shot, tihle ji mohou z pořadníku znovu díky svým známým v nemocnicích vyřadit, protože budou muset jít podruhé.

  Už tak tady máme bandy čerstvě vykopané z titulků novin, které si dělají narozeninové večírky v zavřených hotelech, a teď se tady do toho rýsuje vakcinační předbíhání, kdy jediné, co z toho ve společnosti vzniká, je pocit, že tu není žádná spravedlnost. A vévodí tomu všechna ta arogantní vyjádření lidí, kteří si dělají, co se jim zachce, a když už je u toho někdo chytí, ani se nesnaží o jakoukoliv pokoru.

  Ale tak co, my jsme národ, který si na podpultovky už jednou zvykl, nyní tedy možná budete muset svoje třicet let zapomenuté znalosti shánění zboží znovu oprášit. Akorát se bojíme, že chlebíčky a víno vám už stačit nebudou.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:32 pátek 28. května 2021. Anketa je uzavřena.

  • Super
   225
  • Trapas
   21
  • Cože
   14
  • Tvl
   13
  • Sladký
   10
  • Haha
   9