Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Neuvěřitelná životní cesta cílevědomého umělce: Není divu, že Yemi A.D. poletí na Měsíc

  Český umělec Yemi A.D. se podívá k Měsíci, vybral si jej japonský miliardář. | foto: Instagram Yemiho A. D.

  Yemi Akinyemi Dele, známý jako Yemi A.D. (41), je český choreograf, herec, výtvarný umělec, umělecký režisér, korespondent, performer a potenciální astronaut, informuje o libereckém rodákovi Wikipedie. Je to tak! Všestranný umělec, který nad ostatními vynikal pílí a houževnatostí, notnou dávkou talentu a taky tolik potřebným štěstím, se podívá na Měsíc. Vybral ho japonský miliardář Maezawa, který koupil všechna místa v raketě SpaceX. Stane se tak druhým Čechem, který se spolu s miliardářem a dalšími členy posádky podívá do vesmíru.

  Spolupracoval s raperem Kanyem Westem, setkal se s Eminemem, Lady Gaga, Rihannou nebo Justinem Timberlakem. Choreograf, moderátor, zpěvák, herec a tanečník Yemi A.D. už několikrát ukázal, že je mužem mnoha talentů a ambicí. I díky nim se v rámci projektu dearMoon podívá do vesmíru.

  „Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou. Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ napsal v tiskovém prohlášení.

  A v jeho případě rozhodně nejde o líbivé řeči, kterými by se chtěl někomu zavděčit nebo podbízet. Yemi A.D. velmi dobře ví, o čem mluví, protože výše uvedené na vlastní kůži zažil.

  Narodil se v roce 1981 v Liberci české matce a nigerijskému otci, který v Československu studoval Vysokou školu ekonomickou a působil zde v 80. letech v diplomatických službách. Byly mu čtyři roky, když v Nigérii vypukl ozbrojený státní převrat a jeho otce, který se kvůli tomu vrátil do země, zadrželi, uvěznili a dalších osmnáct let se do Česka nemohl vrátit.

  To bohužel není jediná temná kapitola v umělcově životním příběhu. Yemiho matka se později podruhé vdala a poté vyrůstal s otčímem s násilnickou povahou. Promluvil o tom v pořadu 13. komnata, kde se svěřil s tím, že nový partner nejprve bil jeho matku a pak i jeho samotného.

  Už v šestnácti letech se osamostatnil a přestěhoval se za studiem a prací do Prahy. Věnoval se street dancu, který vyučoval v Nizozemsku a ve Švédsku. Sám ho studoval v Los Angeles v hollywoodské taneční škole tanečnice MaDonny Grimes.

  Český umělec Yemi A.D. se podívá k Měsíci, vybral si jej japonský miliardář Maezawa.

  Po návratu z USA založil v roce 1999 skupinu českých i zahraničních choreografů a tanečníků s názvem JAD Dance Company, jejichž um sledovalo publikum v Tokiu, Londýně, Los Angeles, Barceloně a na řadě dalších míst.

  Svůj talent zúročil i před kamerou. Zahrál se ve snímcích Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Red Tails, Případy nevěrné Kláry, podílel se na choreografii show Tvoje tvář má známý hlas. Na Nově také před lety moderoval televizní hitparádu Eso. Na oblíbený pořad sice vzpomíná rád, na to, co bylo kamerám skryto, už o poznání méně.

  „Posmívali se mi, ponižovali mě a nadávali mi sprostě během natáčení. Měl jsem z toho deprese, bylo mi zle, nedokázal jsem v tom týmu dobře pracovat,“ prozradil Yemi v roce 2017 v rozhovoru pro Magazín DNES s tím, že kvůli tomu, že je gay, si na Nově zažil hotové peklo.

  „Šel jsem za tehdejším šéfem zábavy, že už to nemůžu vydržet, a on mi dal příklad nějakého ruského herce, kterému zemřela matka a on šel ten den hrát,“ doplnil tehdejší moderátor Esa, který se poté vrátil na plac a po nějaké době to zkusil znovu. To už bylo u tehdejší ředitelky Libuše Šmuclerové, která celou záležitost konečně začala řešit.

  Libuše Šmuclerová Yemiho šikanu řešila, on přesto Novu opustil.

  „Dnes je Nova moderní a profi a je znát, že se za těch sedmnáct let, co jsem tam moderoval Eso, strašně moc změnilo,“ uzavřel tehdy smířeně Yemi, který už se návratu do televize nebál a pár let nato se tam také vrátil ve velkém stylu.

  Český kreativec, producent a choreograf se na nové dobrodružství, k němuž ho pozval japonský miliardář Yusaku Maezawa, samozřejmě velmi těší. Byl to právě on, kdo vybral posádku, která spolu s ním zdarma poletí na palubě vesmírné lodi SpaceX v rámci projektu dearMoon. Tvoří ji osm vybraných umělců.

  Tanečník Yemi procestoval celý svět. Teď ho čeká cesta na Měsíc.

  Mise se zúčastní i DJ Steve Aoki nebo hvězda K-popu T.O.P. Dalšími členy posádky budou irská fotografka Rhiannon Adamová, americký youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd a také indický herec Dev Džoši. Kromě osmi členů posádky byli oznámeni také dva náhradníci.

  Rodák z Liberce před dechberoucí cestou zároveň přiznává jisté obavy.

  „Ano, bojím se. Myslím, že nejvíce se budu bát, až budu stát před raketou. Víte, ten moment, kdy máte jít dovnitř… Vstoupit do rakety, to bude těžké. Ale vnitřní hlas dítěte toužícího po dobrodružství, které chce objevovat, je silnější, než hlas opatrného dospěláka,“ nechal se slyšet Yemi A.D., jenž by se poté stal druhým Čechem, který se podívá do vesmíru.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Učitelka zveřejňovala nahé fotky na OnlyFans. Fotila se na záchodech školky

  Učitelka ze školky zveřejňovala nahé fotky na OnlyFans. Její kolegové to zjistili a dostala padáka. Zrušen jí byl však...

  Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

  Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

  Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

  Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

  Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

  Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz