jít naiDNES.cz

Zemřel Václav Postránecký. Oblíbený herec prohrál boj se zákeřnou nemocí

Po ročním boji se zákeřnou chorobou zemřel populární herec Václav Postránecký (†75). Poslední dobou trávil hodně času v nemocnici, a i když byl jeho stav vážný, neztrácel chuť bojovat.

Lékaři ale podle informací serveru Blesk.cz zhruba před deseti dny poznali, že mu není pomoci, a rozhodli se herce odpojit od přístrojů a propustit ho domů. 

Václav Postránecký tak mohl strávit poslední chvíle s rodinou. Herec zemřel v úterý kolem jedenácté hodiny večerní a jeho nejbližší byli v tu chvíli s ním.

„V úterý 7. května 2019 ve 22:40 v kruhu nejbližší rodiny podlehl dlouhému statečnému souboji se zákeřnou nemocí člen činohry Národního divadla Václav Postránecký,“ řekl pro Blesk.cz mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Postránecký bojoval s rakovinou rok. Zhubl přes deset kilo, podstoupil operaci dutiny břišní a chemoterapie, které ho donutily pověsit herecké řemeslo na hřebík. Ukončil působení v oblíbeném seriálu Krejzovi

„Jak to se mnou bude? To zatím nemohu říct. Dozvím se to až koncem roku. Na to všichni čekáme,“ svěřil se loni před Vánocemi.

Chvílemi to vypadalo, že se v tomto roce jeho stav zlepšuje. Postránecký byl v domácím léčení a chtěl žít a pracovat. Měl se objevit v novém pokračování komedie Bobule. K tomu už ale bohužel nedojde.

Václav Postránecký, s nímž nás tři desítky let bavil svět, odešel s jemu vlastním humorem na rtech: „Neodhadnu dopředu, jak mi bude za vteřinu. Proto raději mlčím o tom, jak mi je. Lidé potom nevědí, jestli se mají radovat, nebo kondolovat.“

Zámečník, který složil muzikál

Vyučil se pouze strojním zámečníkem. Jenže pak jej to zatáhlo k divadlu, kterému se věnoval od dětství, a dosáhl v něm nejvyšších met!

Divadlo začal hrát v Liberci, a to poté, co tam rok dělal jevištního technika.

„Vzpomínám na to velmi rád. Navzdory tomu, že jsem se v té chvíli cítil mizerně, z dnešní perspektivy je to jedna z nejroztomilejších epizod mého života. Už i proto, že jsem tehdy měřil zhruba 160 centimetrů a vážil asi 45 kilo, takže do mužného zjevu jsem měl daleko,“ vyprávěl populární herec v rozhovoru pro server Korzár.sk.

Pak přešel do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, odtud přešel do brněnského Státního divadla. Nakonec zakotvil v Národním divadle v Praze. Byl hvězdou komedie století S tebou mě baví svět a několik let prezidentem Herecké asociace.

Málokdo ví, že je též autorem muzikálové podoby Haškova díla Osudy dobrého vojáka Švejka, kde se zhostil také role režiséra.

Bohužel, co se ohlasů kritiky i diváků týče, byl muzikál propadákem a po pár měsících byl definitivně stažen z repertoáru.

Václav Postránecký byl ženatý s baletkou Helenou, mají dceru a syna.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:29 čtvrtek 5. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  183
 • Tvl
  70
 • Super
  66
 • Trapas
  45
 • Sladký
  44
 • Haha
  43
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře