Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Václav Kopta se v krizi nechal se zaměstnat jako řidič MHD. Žádná „celebrita“ se nekoná, říká

  I herce Václava Koptu zasáhla pandemie koronaviru, on se ale rozhodl s těžkým osudem a finanční nejistotou vypořádat po svém. Ještě na začátku března letošního roku moderoval v pražském Rudolfinu slavnostní předávání Českých lvů, dneska je z něj autobusák.

  Už od dětských let toužil být řidičem autobusu, sen si splnil v téměř důchodovém věku. Když si Václav Kopta před pěti lety udělal řidičské oprávnění na autobus, netušil, že ho někdy doopravdy využije. Dnes je mu každodenním chlebem.

  „Dnes je mi pětapadesát let a jsem zase o kousek blíž ke splnění svého dětského snu,“ chlubil se ještě v červnu Kopta, který musel nejdříve získat průkaz profesní způsobilosti, aby mohl být zaměstnán jako řidič autobusu.

  „Jsem brigádník, což znamená, že nejsem na pozici zaměstnance. Ale ono je to vcelku jednoduché. Řidičák na autobus jsem měl už pět let, ale chyběl mi průkaz profesní způsobilosti, takže jsem mohl vozit lidi pro zábavu, ale neměl jsem co dělat za volantem jako profesionální řidič,“ svěřil se Aha! Kopta, jenž přiznává, že nebýt pandemie koronaviru, nejspíše by si svůj dětský sen nikdy nesplnil.

  „Přišla korona a tři měsíce tápání nad tím, co bude a nebude. Já jsem akční člověk, co nesnáší nejistotu, a tak jsem o tom přemýšlel. No a došlo mi, že to je vlastně ideální čas, abych si tento svůj dětský sen splnil,“ vysvětluje všestranný umělec, který se proslavil hlavně díky roli Radka Převrátila z legendárního filmu Sněženky a machři.

  A cesta za volant autobusu městské hromadné dopravy nebyla jednoduchá. Zkoušky, zdravotní testy, psychotesty a další náležitosti trvaly podle jeho slov celou vládou nařízenou karanténu.

  „Nic jsem nedostal zadarmo a všechno muselo proběhnout podle pravidel tak, jak má. Vozím přece lidi, a ne písek, takže u téhle profese se žádný ‚pan herec‘ nekoná. Tam buď u přezkoušení obstojíte, nebo vás za ten volant nepustí. Nikdo na světě si nevezme na triko, aby si ‚pan celebrita‘ dělal hezká selfíčka s autobusem a potom něco provedl,“ dodává Kopta, z něhož je dnes řidič autobusu Dopravního podniku hl. m. Prahy.

  A s ohledem na aktuální stav se zdá, že to byl velmi chytrý krok.

  Nutno říct, že se Václav Kopta neštítí žádné práce.

  „V životě jsem se živil lecčím. Kdo jenom trošku zná můj profesní život, ví, že jsem dlouho žádné nabídky nedostával. V té době jsem ale přivedl na svět dvě dcery a byl jsem šťastný člověk. Život není o tom být na titulních stránkách magazínů,“ řekl v březnu v rozhovoru pro Expres, aniž by tušil, jak brzy zase bude nejspíše bez nabídek.

  Václav Kopta není jediný, kdo si musel najít práci mimo své zaměření. Většinou ale šlo o mladé herce, jako třeba Báru Mottlovou, která chvíli pracovala za kasou v supermarketu, či herečku Kateřinu Pechovou, jež si zase na živobytí vydělávala v obchodě s dětským oblečením.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz