jít naiDNES.cz

Řepka a vězení? Neskončí v cele, na Kristelovou bude mít 3 hodiny za měsíc a s bachařem

Bývalý fotbalista Tomáš Řepka (45) byl za zpronevěru odsouzen na patnáct měsíců vězení. Rozsudek zatím není pravomocný a Řepkův advokát se odvolal, pravděpodobnější než zrušení trestu ovšem je, že mu soud pobyt za katrem ještě prodlouží. Co někdejší ikonu pražské Sparty ve vězení čeká? Záležet bude na jeho chování, podle něj se totiž rozhodne, jakému bude čelit stupni střežení a jaká bude mít za mřížemi práva. Partnerky Kateřiny Kristelové si ale moc neužije!

V minulosti dvakrát řídil pod vlivem a slízl za to dva podmíněné tresty, pak dostal i obecně prospěšné práce za neplacení výživného a zveřejnění falešných pornoinzerátů své bývalé manželky Vlaďky Erbové. Dnes Tomáš Řepka už jako recidivista vyfasoval patnáct měsíců vězení za zpronevěru.

A tak si někdejší fotbalová ikona reprezentace či vyhlášených klubů West Hamu a Fiorentiny bude muset zvykat na život za mřížemi. Věznice s ostrahou zní na první pohled krutě, ve skutečnosti však bude záležet na samotném Řepkovi, jaký mu bude udělen režim.

Po novele vězeňských zákonů z roku 2017 se typy vězení dělí už jen na věznice s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. Od stejného roku funguje v Jiřicích na Nymbursku i tzv. otevřená věznice, kde ozbrojená ostraha vůbec není a vězni tu mají volnější režim a více pracovních příležitostí. O té se ale Tomáši Řepkovi může jen zdát.

Tomáš Řepka říká lidem, jak žít. Otázkou je, jestli o to, co říká, někdo stojí....

Tomáš Řepka u jednoho z předchozích soudů

Změny nastaly proto, že Senát rozdělil věznice s ostrahou na tři části: s mírným, středním a nejvyšším stupněm střežení. Řepky by se měl týkat střední typ, protože spáchal úmyslný trestný čin s trestem nepřevyšujícím tři roky.

Co přesně to pro něj znamená? Nečeká ho ten nejpřísnější režim, třeba na stránkách Generálního ředitelství vězeňské služby ČR lze u některých věznic vyčíst, že vězni se středním stupněm střežení nespí v klasických celách, ale v místnostech ložnicového typu. Ložnice se nezamykají a vězni mají větší volnost pohybu.

Řepka také bude mít k dispozici například speciální místnost, kde si bude moct číst, psát dopisy či hrát společenské hry.

Spoustu lidí nepochybně zajímá, jak bude probíhat jeho kontakt s partnerkou Kateřinou Kristelovou, která všechny ujistila, že Tomáše neopustí, ani když skončí ve vězení. Společně budou moct strávit maximálně tři hodiny v měsíci, většinou buďto jednorázově, nebo ve dvou dnech a pokaždé na hodinu a půl. Příliš soukromí si ovšem neužijí, protože dle nejnovějších zákonů probíhají všechny návštěvy pod dohledem bachařů.

Může si polepšit

Tomáš Řepka ovšem má možnost si ve vězení polepšit a zajistit si mnohem volnější podmínky. Nový vězeňský systém má za úkol trestance motivovat k co nejlepšímu chování, takže po třech měsících mohou být v rámci stupně střežení přesunuti do mírnějšího, ale naopak i do přísnějšího režimu.

Tomáš Řepka (ne)má co říct a často to dělá. Bohužel.

Vydrží Kristelová s Řepkou, jehož čeká nástup do vězení?

Pro vězně mírnější režim znamená v první řadě možnost častěji se vídat s blízkými. Jak něco takového funguje, vysvětlil Českému rozhlasu během loňské reportáže ve věznici ve Všehrdech trestanec Milan.

„Byl jsem ve středním zabezpečení. Po hodnotícím období, což jsou zhruba tři měsíce, jsem byl přeřazen do nízkého stupně. Můžu se častěji za nějakých podmínek vídat s rodinou, jednou za měsíc můžu využít 24hodinovou vycházku,“ popisuje.

Dokáže si lepší podmínky zajistit i Řepka, nebo ho ani odsouzení nenapraví, za mřížemi bude stále platit za bouřliváka a nakonec mu přitíží i nějaký ten blikanec?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:50 8. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  157
 • Trapas
  33
 • Super
  31
 • Tvl
  21
 • Sladký
  14
 • Cože
  11
Komentáře